Kraj otevře ve Velehradě dočasné zařízení sociálních služeb

22.04.2020 08:32

ZLÍNSKÝ KRAJ – Radní Zlínského kraje schválili zřízení odlehčovací služby poskytované pobytovou formou v Salašské ulici ve Velehradě, v části objektu bývalého Domova pro osoby se zdravotním postižením. Prvním klientům bude zařízení s kapacitou 24 lůžek sloužit od 1. května.   

„Primárně bude toto zařízení určeno osobám, které v současné době pobývají doma, kdy péči o jejich osobu zajišťují jiné sociální služby a blízké osoby a dojde k situaci, že náhle tato dosavadní péče nebude dostupná. Záměrem je zřídit službu na dobu nezbytně nutnou, která pokryje potřeby na území Zlínského kraje v době trvajících krizových a mimořádných opatření,“ uvedla Michaela Blahová, radní Zlínského kraje, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor.

Z nařízení Vlády ČR musely pobytové sociální služby pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením vyčlenit část své kapacity pro izolaci klientů s potvrzeným onemocněním koronavirem a zajistit zvýšená hygienická opatření. Tím se značně snížila možnost přijmout do těchto služeb nové uživatele.
„Kraj se musí postarat o lidi, kterým budou tyto uzavřené služby chybět a tím by byl případně ohrožen jejich život či zdraví,“ doplnila Michaela Blahová. 

„Před zprovozněním nové odlehčovací služby ve Velehradě je potřeba provést nezbytné opravy objektu, vymalovat, zajistit revizi elektroinstalace a nakoupit 24 elektrických polohovatelných lůžek a další vybavení. Náklady na zprovoznění služby jsou předpokládány ve výši 1,7 milionu korun. Další čtyři miliony korun vyčlení Zlínský kraj na provoz tohoto zařízení,“ doplnila Adéla Kousalová, krajská tisková mluvčí. 
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlínský kraj