Kraj chce individuálními dotacemi pomoci k obnově památek regionu

21.06.2020 09:25

ZLÍNSKÝ KRAJ – Rozdělení pěti milionů korun na spolufinancování obnovy tří významných kulturních památek navrhuje Rada Zlínského kraje ke schválení zastupitelstvu, které bude jednat 29. června.

„Doporučujeme zastupitelstvu podpořit individuálními dotacemi z Fondu Zlínského kraje dotace v celkové částce pěti milionů korun na renovaci kulturních památek mimořádného významu, které jsou veřejně přístupné,“ sdělil radní Zlínského kraje Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.
„Konkrétně navrhujeme přispět na spolufinancování obnovy Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži, tedy památky UNESCO, která patří k největším turistickým skvostům Zlínského kraje, dále na záchranu ohrožené kulturní památky – kostela sv. Jana Nepomuckého v Pohořelicích a na opravu historické podlahy ve státním zámku Vizovice,“ upřesnil radní Kašný. 

„Pokud krajské zastupitelstvo návrh předložený Radou Zlínského kraje schválí, přispěje Zlínský kraj částkou tří milionů korun na obnovu unikátních vodních systémů v kroměřížské Podzámecké zahradě a na restaurování zámku. Tento rozsáhlý projekt, který se postupně realizuje v několika fázích, má celkový rozpočet 238 milionů korun a je z podstatné části (95 procent) financován z evropských dotací,“ uvedla krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová

„Další dvě dotace jsou určeny jednak na doplnění parketových podlah v historických prostorách zámku Vizovice, jemuž chce Zlínský kraj uvolnit 100 tisíc korun a dále je navržena částka 1, 9 milionu korun jako příspěvek kraje na opravu střechy kostela v Pohořelicích, který představuje hodnotnou sakrální památku tvořící spolu se zámečkem významnou dominantu obce,“ doplnila vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu Romana Habartová.

Vlastimil Langer
Zdroj: Zlínský kraj
Vizovický zámek. Foto: Archiv KNZ