Kovárna VIVA dosáhla v roce 2018 rekordních tržeb

16.03.2019 08:06

ZLÍN - Jeden z nejlepších roků historie má za sebou zlínská Kovárna VIVA. V roce 2018 utržila celkem 1,7 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 24 procent. Za úspěchem stojí zejména nové projekty, růst produktivity a dlouhodobé investice do modernizace a robotizace výroby.

„Hranici 25 tisíc tun výkovků překonala poprvé v roce 2018 produkce průmyslové Kovárny VIVA. To jí zajistilo první příčku mezi českými zápustkovými kovárnami. Tržby narostly oproti roku 2017 o 322 milionů korun a dosáhly výše 1, 7 miliardy Kč. K odběratelům zápustkových výkovků z různých druhů oceli patří významné světové firmy jako BOSCH, Scania, ZF Group, Poclain Hydraulics nebo Linde,“ uvedla PR manažerka Kateřina Martykánová.

„Vše se nám podařilo díky naší společné práci, oživení průmyslu, navýšení počtu realizovaných projektů i investicím ve výši 141 milionů korun,“ sdělil František Červenka, výkonný ředitel a předseda představenstva Kovárny VIVA.
„Nejdůležitější oporou je však náš tým. Bez kvalitních, šikovných a technicky zdatných kolegů by nebylo možné takových výsledků dosáhnout,“ dodal ředitel. Kovárna VIVA proto na rozvoj zaměstnanců klade dlouhodobý důraz, o čemž svědčí například 2. místo v ocenění Zaměstnavatel regionu 2018. Spolupracuje také se středními i vysokými školami na rozvoji technicky založených studentů.

Úspěch by nebyl možný ani bez pravidelných investic do modernizace výroby. Kovárna VIVA vsadila na robotizaci a automatizaci, za posledních osm let pořídila již dvacet robotů. Aktuálně spustila další linku se dvěma roboty a v plánu je nákup minimálně dalších šesti do roku 2020. „Robotizace významně ulehčuje lidem práci, zvyšuje jejich produktivitu a tím i konkurenceschopnost firmy,“ doplnil František Červenka.

Také pro rok 2019 jsou připraveny nové projekty, v plánu je zvýšení kapacity výroby, modernizace zařízení a další investice v celkové výši 250 milionů korun. Po dvou letech výrazného růstu očekává Kovárna VIVA pro rok 2019 stabilizaci a tržby na podobné úrovni jako v loňském roce.

KOVÁRNA VIVA a.s. je přední českou průmyslovou kovárnou a patří do skupiny TŽ-MS Specializuje se na výrobu zápustkových výkovků a jejich obrábění. Zaměstnává ve Zlíně a dceřiné společnosti Alper v Prostějově už 550 zaměstnanců. Výrobky směřují zejména na export do významných světových firem jako jsou koncerny BOSCH, Scania, ZF Group, Poclain Hydraulics nebo Linde. Sídlí v místě původních strojíren ZPS Zlín v bývalém baťovském areálu a společně s několika dalšími firmami dlouhodobě usiluje o rozvoj a zachování průmyslové výroby na Zlínsku a udržování baťovských tradic.

Vlastimil Langer
Foto: Kovárna VIVA