Konference pedagogů volného času poukázala na problémy jejich profese

11.02.2019 13:41

ZLÍN – Jsou to „srdcaři“, je jich málo, hodně se od nich očekává a pracují ve stresu. I tak se dá stručně charakterizovat profese pedagogů volného času dětí a mládeže, kteří se v pátek 8. února setkali ve Zlíně na konferenci, nad níž převzal záštitu ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, radní Zlínského kraje pro školství Petr Gazdík a náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

„Celodenní akce konané v 14I15 Baťově institutu se kromě samotných pedagogů volného času zúčastnili také zástupci samospráv, pracovníci odboru školství krajského úřadu a ředitelé Domů dětí a mládeže,“ uvedla krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.

„Nedávno jsem viděl plakát se sloganem: Máma není doma, Youtube ano. Obávám se, aby toto heslo brzy nefigurovalo ve slabikářích. Bohužel od skutečnosti není příliš vzdálené. Většina dětí a mládeže žije už dnes spíše ve světě virtuálním, než v tom skutečném. Práce lidí, kteří se volnočasové výchově dětí věnují, má nedozírný význam, a přitom její výsledky nejsou bezprostředně vidět, je to běh na dlouhou trať. Děkuji všem, kdo se této profesi s láskou zasvětili a vážím si zastupitelstev měst a obcí, kde si uvědomují, jak cenná je investice do volného času dětí,“ řekl radní Petr Gazdík.

To, že jde o práci potřebnou a náročnou, potvrdil speciální pedagog Jiří Halda, když konstatoval:  „Situace dětí v rodinách je katastrofická, ve školách se nesmyslně lpí na osnovách a od pedagogů volného času se pak očekává, že během určitého časově omezeného úseku vyplní čas dětí něčím smysluplným.“ Právě to, že se jedná o lidi, kteří svou práci dělají s velkým srdcem a zároveň ve stresu, aby splnili vše, co je od nich požadováno, může vést k syndromu vyhoření, zaznělo několikrát na konferenci.

Proto byl program sestaven tak, aby účastníkům byla poskytnuta rada i motivace. V odpoledním bloku workshopů byly předvedeny různé kreativní techniky, praktické ukázky možností vzdělávání a také probíhaly semináře zaměřené na osobnostně sociální rozvoj, řešení konfliktů, na prevenci syndromu vyhoření a na umění odpočívat.

Součástí konference, kterou organizačně zajistil Dům dětí a mládeže Sluníčko Otrokovice, bylo také ocenění osobností volného času za jejich práci. Toto vyznamenání ve formě květiny, dárku a osobního poděkování radního Petra Gazdíka a školního inspektora Vlastislava Kožely si odnesli:
Věra Pinďáková – DDM Brumov-Bylnice (zdravotnická výchova)
Mgr. Hana Strýčková – TYMY Holešov (výuka angličtiny)
Miroslav Pecháček – SVČ Hulín (rybářský kroužek)
Petr Pospíšil – SVČ ŠIPKA Kroměříž (rybářský kroužek)
Ing. Petr Brokeš – SVČ ŠIPKA Kroměříž (organizace rybářských závodů a čištění řeky)
Jan Semela – DDM Luhačovice (železniční modelářství a šachový kroužek)
Vlasta Kolářová – DDM MATÝSEK Napajedla (obětavá spolupráce na organizačním zajištění akcí)
Lenka Kovářová – DDM SLUNÍČKO Otrokovice (jezdecký kroužek pro děti se zdravotním znevýhodněním)
Bc. Zuzana Krzempková – DDM SLUNÍČKO Otrokovice (jezdecký kroužek pro děti se zdravotním znevýhodněním)
Ing. Pavel Navařík – SVČ Rožnov pod Radhoštěm (inovativní výuka angličtiny)
Ivana Procházková – DDM Uherské Hradiště, Přírodovědné centrum TRNKA (přírodovědná výchova)
Mgr. Jindra Bednářová – SVČ Valašské Klobouky (celoživotní práce s dětmi)
Zdeňka Šimoníková – DDM ZVONEK Vizovice (bývalá ředitelka, která se zasloužila o rozvoj organizace)
Stefanie Zonygová, Dis. – SVČ ALCEDO Vsetín (vedení tanečního oddílu)
Bohumil Holub – DDM ASTRA Zlín (chovatelský kroužek)

Zpracoval Vlastimil Langer
Foto: www.kr-zlinsky.cz
Zdroj: www.kr-zlinsky.cz