Koncert Malých velkých filharmoniků vyvolal nadšení publika

08.05.2019 10:37

ZLÍNSKÝ KRAJ – Mimořádný úspěch a nadšení publika provázel nedělní koncert pořádaný v Kongresovém centru Zlín v rámci projektu Malí velcí filharmonici.

„Vybraní žáci krajských ZUŠ vystupují společně s profesionálním tělesem Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením špičkového dirigenta Tomáše Netopila, hudebního ředitele Aalto Theater a filharmonie v německém Essenu a hlavního hostující dirigenta České filharmonie. Malé velké filharmoniky podpořil Zlínský kraj a záštitu projektu udělil hejtman Jiří Čunek,“ informovala krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.

„Byl to skutečně výjimečný zážitek, kdy jeden z nejlepších dirigentů nemusel slevovat ze svých nároků. Chtěl bych vyjádřit obdiv a poděkování všem, kdo se na přípravě koncertu podílejí, nejen samotným žákům za jejich skvělé výkony, ale také učitelům za opravdu vynikající pedagogickou práci a samozřejmě v neposlední řadě našim filharmonikům,“ řekl radní Zlínského kraje Miroslav Kašný zodpovědný za kulturu, mládež a sport.

Unikátní orchestr, který odehraje ještě tři koncerty, tvoří 27 členů Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a šedesát vybraných žáků veřejných ZUŠ Zlínského kraje. Vystupuje s ním také sbor zpěváků z krajských ZUŠek a konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž.

Koncertní turné pořádá spolek Zuška?Zuška! (figuruje v něm 23 veřejných základních uměleckých škol Zlínského kraje), a to letos podruhé. Partnerem je Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.

„Projekt tohoto rozsahu co do počtu zapojení žáků, koncertů a špičkového vedení i sólistů je v rámci Česka unikátní. Tomu odpovídá i délka příprav a jejich náročnost," uvedla manažerka projektu Jana Kubáčová.

Po koncertu ve Zlíně následovalo další vystoupení už v úterý 7. 5. v Uherském Hradišti, a dále účinkování pokračuje v rámci festivalu Musica Holešov 18. 5. Velkolepý závěr s mezioborovou prezentací ZUŠ bude v rámci víkendu otevřených zahrad v Kroměříži 8. června.

Z celého projektu vzniká časosběrný dokument, který představí cestu na pódia i krušné chvilky v zákulisí. Premiéru bude mít ve Zlíně na podzim.

Další koncerty (vždy v 19.00)

18. 5. Holešovský zámek / v rámci festivalu Musica Holešov

8. 6. Kroměříž / skleník květné zahrady