Klienti domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem nesmí opouštět zařízení

16.10.2020 10:08

KROMĚŘÍŽ - Pro klienty Sociálních služeb města Kroměříže (SSKM), konkrétně obyvatele domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem, platí od středy 14. října zákaz opouštět zařízení.
„Pro seniory v jednotlivých domovech jde po zákazu návštěv zvenčí, který stále platí, o další velmi nepříjemné opatření. Zákaz odcházet z domovů nařizuje usnesení vlády, a to po dobu trvání nouzového stavu. Chápu to tak, že opatření vychází z nepříznivého vývoje koronavirové nákazy v ČR. Cílem je ochrana zdraví klientů i zaměstnanců jednotlivých zařízení, kteří o ně pečují,“ řekl místostarosta Vít Peštuka.
„Zákaz opouštět zařízení se týká klientů Domova pro seniory a domova se zvláštním režimem U Moravy, Domova pro seniory a domova se zvláštním režimem Vážany, Domova pro seniory U Kašny a Domova se zvláštním režimem Strom života,“ vyjmenoval Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.
„Zákaz má však i některé výjimky. Klienti se mohou volně pohybovat v areálu domova, mohou absolvovat návštěvu lékaře či zdravotnického zařízení, mohou se v případě potřeby účastnit jednání u soudů nebo tam, kde je vyžadována účast osoby na základě jiného právního předpisu. Zároveň se zákaz nevztahuje na situace, kdy by mohlo dojít k ohrožení života nebo zdraví klienta, třeba v případě zhoršeného psychického stavu nebo účasti na pohřbu osoby blízké,“ doplnila ředitelka SSKM Dagmar Klučková.
Ve všech pobytových službách SSKM stále platí zákaz návštěv. Více obecných informací zájemci získají na nonstop telefonní lince: +420 727 825 070, konkrétní dotazy zodpoví sociální pracovnice v jednotlivých zařízeních.
„Rodinným příslušníkům doporučujeme, aby se svými příbuznými byli v kontaktu prostřednictvím tabletů nebo chytrých telefonů a on-line spojení. Podrobné informace a pokyny poskytnou zájemcům sociální pracovnice v domovech,“ dodala Klučková.

Vlastimil Langer

Zdroj: Měú Kroměříž

Foto: Archiv KNZ