Kandidáti do komunálních voleb za Nový Impuls představili svůj program

05.09.2018 07:25

ZLÍN -Poprvé se bude Nový Impuls ucházet o hlasy voličů kromě Otrokovic i ve Zlíně. Na kandidátní listině jsou lidé, kteří se ovšem dlouhodobě osobně angažují ve prospěch města a jsou nezávislými kandidáty. Představitelé Nového Impulsu Milan Plesar a Jan Hubáček spolu s dalšími kandidáty představili v úterý 4. září novinářům na tiskové konferenci volební program.

Pokud se jim podaří vstoupit na radnici, slibují do roka zlevnění ceny vody min. o 20 % oproti roku 2018, tj. min. 16 korun za kubík vody (1m3). Pro čtyřčlennou rodinu by při průměrné spotřebě šlo o úsporu 4.100 korun ročně.

Další úspory chtějí přinést zavedením systému Centrálních nákupů města Zlína a jeho rozšíření do všech městských organizací a společností. Nákup komodit propojí s městem Otrokovice a všech jeho společností a organizací, čímž chtějí uspořit oproti dnešnímu stavu minimálně 60 miliónů korun.

Ve spolupráci s Otrokovicemi slibují zavedení bezplatné MHD ve Zlíně pro žáky základních škol, středoškolské a vysokoškolské studenty do 26 let a pro všechny obyvatele města Zlína nad 60 let.

Nový Impuls chce vyřešit parkování na sídlišti Jižní Svahy, zejména výstavbou menších parkovacích domů s celoročním provozem zdarma. Oživení si podle volebního programu zaslouží chátrající budovy bývalého pivovaru a soudu v centru města. Zde by měl vzniknout útulný prostor pro maminky s dětmi k trávení volného času. Obdobně opraví nebo oživí zchátralé a dnes nepřístupné objekty bývalého hotelu SOLE a Velkého kina.

Ve volebním programu uvažují o tom, že každá rodina s dítětem bude mít možnost umístit své dítě do mateřské školy na území města Zlína, což znamená rozšíření kapacit školek. Počítají s výstavbou nových školek s multifunkčním využitím. V případě snížení počtu dětí by nově školky přeměnili na menší asistenční byty a pokoje pro seniory.
Každé nově narozené dítě dostane od města jednorázový příspěvek 5.000 korun na základní životní potřeby a věci. K tomu každý prvňáček v městem zřizované ZŠ obdrží jednorázový roční příspěvek města 3.000 korun.
Kandidáti uvedli, že ve spolupráci s hejtmanstvím a státními organizacemi přivedou dálnici do Zlína, jako tomu společným úsilím několika zastupitelů pomohli v Otrokovicích. Součástí řešení dopravní situace je i výrazné zlepšení průjezdu městem i dopravy v centru a uvnitř všech částí města. Do doby výrazného zlepšení budou zhoršenou situaci vybraným skupinám obyvatel města kompenzovat tím způsobem, že občané ve starobním, částečném invalidním, plném invalidním důchodu a osoby s částečnou a plnou neschopností pohybu a orientace dostanou 3.000 korun ročně. Žákům základních škol ve Zlíně – zřizované Statutárním městem Zlín poskytnou roční příspěvek 1.000 korun.
Představitelé hnutí Nový Impuls pro Zlín garantují uchování nemocnice na stejném místě jako doposud. Upraví podmínky pro parkování vybudováním více než 100 nových parkovacích stání a počítají se zavedením malých Pod foto: elektrobusů pro zjednodušení pohybu po nemocničním areálu.

V programu se počítá také s rozvojem spolupráce města s Univerzitou T, Bati, rekonstrukcí vlakového i autobusového nádraží ve Zlíně v moderní dopravní terminály, rozvojem kulturní a sportovní činnosti obyvatel města.

Text a foto: Vlastimil Langer
Pod foto: Milan Plesar a Jan Hubáček