Začínají jubilejní Rožnovské slavnosti 2019

04.07.2019 07:59

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Ve dnech 4. až 7. července ožije Valašské muzeum v přírodě a celé město Rožnovskými slavnostnostmi již po čtyřicáté! „Během čtyř festivalových dnů se v 30 programech představí na 800 účinkujících z Lašska, Slovácka, Čech, Slovenska, Maďarska, Bosny a Hercegoviny, Ukrajiny a z Mexika,“ informovala tisková mluvčí muzea Pavlína Polášková.

Jubilejní 40. ročník Rožnovských slavností divákům nabídne nespočet hudebních a tanečních pořadů, valašské hry, lidovou zábavu i vystoupení zahraničních hostů. Nedílnou součástí bude soutěžní přehlídka valašských odzemkářů, ve které poměří svou zdatnost nejlepší tanečníci tohoto mužského sólového tance z celého Valašska. Účinkující se představí na náměstí a v průvodu, programovou nabídku obohatí pořady věnované jubilantům, dětským souborům i zpěváčkům, nebudou chybět soutěžní klání mezi soubory a večerní zábavy. Taneční workshop bude patřit valašským tancům z Rožnovska.

„V rámci letošního jubilejního ročníku Rožnovských slavnostní představíme dva fenomény zapsané do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Mexický soubor Monarca de Mexico s tanečníky uvede Mariachi, souhru strunných a dechových nástrojů. Zaměříme se také na modrotisk. V komentovaných prohlídkách a na výstavce v patře radnice se návštěvníci seznámí s výrobou modrotisku a budou si moci vyrobit krásnou modrotiskovou památku,“ seznámil se zajímavostmi festivalu Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Festivalový program začíná již ve čtvrtek 4. července. „Ve výstavních prostorách Sušáku proběhne od 17.30 hodin vernisáž výstavy Ludmily Vaškové – Sbírání v zahradě.  Od 21.00 si ve večerním programu Vzpomínky z Radhošťa v amfiteátru Na Stráni, připomeneme významné folklorní osobnosti – Václava Bradáče a Vladimíra Štrunce a bude uvedena repríza pásma Rozmarýn aneb Valašský muzigál,“ řekla k programu Pavlína Polášková.

Páteční odpoledne 5. července přinese od 15.00 závěrečné absolventské představení Školy mladých odzemkářů.  V 16.00 bude zahájena vernisáž výstavy fotografií Rožnovské slavnosti 2017 očima fotoklubu R9.  Pořad dětských zpěváčků naváže v 17.00 na komorním amfiteátru. Společným programem rožnovských souborů Valašské tance z Rožnovska pokračuje od 19.00 program na komorním amfiteátru. Páteční festivalový večer završí Beránci a vlci – pásmo Mariana Friedla vycházející z lidové hudby východní Moravy spojené s projekcí filmů.

„V sobotu dopoledne 6. čeervence roztančíme Masarykovo náměstí i Dřevěné městečko, budeme fandit soutěžícím odzemkářům.  Od 14.15 slavnostně zahájíme Rožnovské slavnosti, přeneseme se s hosty za hranice, připomeneme 200. výročí sběru lidových písní. Chybět nebudou sportovní klání účinkujících souborů a diváků. Ve večerní programu věnovanému 40. výročí festivalu - Ozvěny slavností zavzpomínáme od 21.00 na Věru Šejvlovou, Václava Bradáče a Vladimíra Štrunce,“ vyjmenovala mluvčí muzea.

Nedělní program 7. července otevře Mše svatá v kostele sv. Anny a poté od 11.00 se návštěvníci mohou naučit tance z Rožnovska. Od 12.30 budou probíhat pořady zahraničních hostů, vystoupení dětských folklorních souborů a od 15.30 závěrečný galaprogram.

Souběžně budou probíhat volná vystoupení účastníků festivalu na pódiích u rybníčka a na paloučku, v hamru v  areálu Mlýnské doliny uvedeme hudební pořady a pohádky, Valašskou dědinu oživí gajdošská muzika, odborná knihovna Valašského muzea nabídne besedu a výstavku své publikační činnosti.

Součástí festivalu bude prezentace několika mistrů lidové umělecké výroby, kteří představí výrobu tradiční lidové obuvi, lidové výšivky, modrotisku, hudebních nástrojů, drátování a dřevěného dlabaného nádobí.

V rámci Rožnovského parního léta pojede na trase Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm v sobotu 6. 7. 2019 „zpívající vlak“.

Záštitu nad festivalem převzali ministr kultury ČR Antonín Staněk, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a starosta města Rožnov pod Radhoštěm Radim Holiš.