Jedno ze tří školících center pro operace kýly je v Kroměříži, chirurgové pořádají workshopy

18.06.2020 07:43

KROMĚŘÍŽ - Jedním ze tří míst v České republice, kde se lékaři mohou naučit využívat moderní operační metodu MILOS, je Chirurgické oddělení Kroměřížské nemocnice.

„Její odborníci připravili na druhou polovinu letošního června pro své kolegy z dalších nemocnic dva odborné workshopy, v rámci kterých se s chirurgickým postupem seznámí nejen teoreticky, ale i prakticky přímo na sále. Metoda nachází uplatnění při operačním řešení pupeční a ventrální kýly, kdy se využívá speciální instrumentárium a také speciální síťka, která zpevňuje břišní stěnu a zabraňuje návratu kýly,“ informoval tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

„Kýla vzniká vysunutím tkáně mezerou nebo defektem ve svalu. Může se tvořit u dětí i dospělých různě na těle, nejčastěji se ovšem setkáváme s břišní či pupeční kýlou, časté jsou také kýly vznikající v jizvách po nejrůznějších operacích. Příčiny jsou různé, například nadváha, zdvihání těžkého břemene nebo namáhavé vyprazdňování. Kýla se projeví měkkou podkožní zduřeninou, způsobuje bolest, je nepříjemná a obtěžující. Nejde sice primárně o závažné onemocnění, ale při oddalování léčby může vyústit v závažné komplikace," popsal Jiří Poledník, primář Chirurgického oddělení Kroměřížské nemocnice.

Název metody MILOS vychází z anglického označení Mini Less Open Sublay Technique, které už samo o sobě naznačuje, že se jedná o velmi šetrnou metodu. „Obecným problémem kýly je, že jde o zdravotní obtíže, které se mohou projevovat opakovaně. Tomu se snažíme zabránit využitím speciální dvouvrstvé síťky, která břišní stěnu v daném místě vyztuží a brání opětovnému vzniku kýly. Operace probíhá z malého řezu, pacienta méně zatěžuje a má i příznivý kosmetický efekt. Z nemocnice odchází většinou po čtyřech dnech a výrazně se zkracuje i doba potřebná na celkovou pooperační rekonvalescenci," doplnil Jiří Poledník.

Odborného workshopu se ve středu 17. června v Kroměřížské nemocnici zúčastnili čtyři lékaři z Vojenské nemocnice Brno a Nemocnice Vyškov, další čtyři lékaři z chirurgických pracovišť se přijedou na Hanou školit příští týden ve čtvrtek.

„Kroměřížské chirurgické oddělení za poslední rok už metodou MILOS odoperovalo několik desítek pacientů, je jedním ze tří školících center spolu s nemocnicemi v Litomyšli a Kladně, přičemž workshopy pořádá čtyřikrát do roka,“ dodal na závěr Egon Havrlant.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Egon Havrlant, tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje