Jarmile Šulákové tleskal ve stoje plný sál

16.02.2017 18:57

VSETÍN - Vzpomínkové odpoledne na naši nejznámější zpěvačku lidových písní, národní umělkyni a čestnou občanku města Vsetína, paní Jarmilu Šulákovou, si ve čtvrtek 16. února nenechalo ujít více jak pět stovek přátel, kamarádů z kapel, se kterými po celý život spolupracovala, ale i široká veřejnost.
„Vzpomínku na královnu valašského folkloru zprostředkovali zpěváci Zdena Straškrabová a Josef Laža, cimbalistka Růžena Děcká, Miroslav Ekart ze souboru Vsacan, za Český rozhlas Ostrava Rudolf Piskala, za cimbálovou muziku Technik Pavel Rokyta a jeho bratr Jan, za Brněnský orchestr lidových nástrojů Milan Zelinka, za Valašské muzeum v přírodě Jindřich Ondruš, paní Drahomíra Hofmanová, dcera akademického malíře Karla Hofmana, který namaloval obraz Jarmily Šulákové, jež dominoval pietnímu místu, hudební publicista Karel Prokeš, za kapelu Fleret Zdeněk Hrachový a také starosta města Vsetína a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek,“ sdělila tisková mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová.
Ve svých vzpomínkách se podle mluvčí všichni shodli na tom, že Jarmila Šuláková byla nezdolná optimistka, která vždy rozdávala dobrou náladu a radost. Vyzdvihli také její přínos k propagaci valašské kultury v mnoha zemích po celém světě. Inspirací se stala i pro nastupující generaci folkloristů, když začala spolupracovat s folkrockovou skupinou Fleret. Lidovou píseň tak nenásilně dostala i k mladým lidem například na velkých festivalech. „Venku, v prostoru pod zasedací místností radnice, je až do pátku zřízeno pietní místo, kde mohou příchozí zapálit svíčku, položit květiny a tiše zavzpomínat na Valašskou královnu – matku, paní Jarmilu Šulákovou, která zemřela v sobotu 11. února ve věku nedožitých 88 let,“ dodala Adéla Kousalová.
Vlastimil Langer
Foto ze vzpomínkového odpoledne: www.mestovsetin.cz