Jánošíkov dukát opět roztančil celé město

03.08.2019 15:06

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Jánošíkov dukát o prvním srpnovém víkendu opět roztančil celý Rožnov. Zpívá, juchá a tancuje se ve Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, ale také na Masarykově náměstí, kde se v sobotu dopoledne konalo několik pořadů a představily se v nich vynikající soubory. 

„Kromě starosty Rožnova Radima Holiše v sobotu dopoledne pronesli zdravici při slavnostním přijetí zúčastněných folklorních souborů na radnici také ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš, ředitel úspěšného festivalu Vlastimil Fabišík a speciálním hostem byl předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček, jenž se účastnil Jánošikova dukátu potřetí za sebou,“ in formoval Marek Havran z rožnovské radnice.  

Jánošíkov dukát pokračuje celou sobotu 3. srpna mnoha krásnými programy včetně oblíbeného Mezinárodního mistrovství Valašského království ve stloukání másla (21.30 h., Komorní amfiteátr v muzeu) a dalšího programu, který se přehoupne až přes půlnoc.

Program pak pokračuje i v neděli 4. srpna, tančit a zpívat se bude v muzeu od 10 hodin a Jánošíkov dukát 2019 vyvrcholí velkým galaprogramem od 15 hodin.   

V Rožnově během třídenního festivalu od pátku do neděle vystoupí celkem šestadvacet folklorních souborů a skupin z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, ale také špičkové soubory a sólisté ze Slovenska.
„Chybět nebudou slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Polska a Srbska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Rusíni,“ uvedl ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš. 

Oblíbený festival jako obvykle podpořilo také město Rožnov pod Radhoštěm. „Jsme samozřejmě moc rádi, že můžeme každoročně přivítat v našem městě tak krásný festival, jako je Janošíkov dukát.  Ten dlouhodobě patří k vrcholům festivalového léta v Rožnově.  Je to setkání nejen folklorních souborů, nadšenců a šikovných umělcù, nejen setkání Čechů a Slováků, ale hlavně je to setkání velkých životních přátel a kamarádů,“ řekl starosta Rožnova Radim Holiš.

Vlastimil Langer
Foto: www.roznov.cz