Identita, jistota, bezpečí. Dokumentární festival Jeden svět hledá, co nás spojuje

03.03.2019 09:25

ZLÍN – Po jedenadvacáté míří do Zlína Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Během čtyř promítacích dní čeká návštěvníky zajímavý filmový i doprovodný program.

Mottem letošního ročníku je Bezpečná blízkost. „Odkazuje na stav, kdy si lidé ve společnosti, ač je každý jiný, dokáží porozumět a naslouchat. Velmi se těším na různorodé odpovědi na tyto otázky od našich diváků,“ uvedla místní koordinátorka projektu Jana Pastyříková.

I letos budou hlavním promítacím místem projekční sály Golden Apple Cinema v OZC Zlaté Jablko, ve kterém festival uvede celkem sedm snímků. „Diváci se mohou těšit na kvalitní výběr tuzemských i zahraničních dokumentárních snímků, které budou obohaceny o podnětné diskuse se samotnými tvůrci nebo odborníky na dané téma,“ doplnila Jana Pastyříková. Kromě projekcí určené pro veřejnost nebudou chybět i snímky určené pro školní kolektivy.

Barevné otazníky a vykřičníky, které zaplavují vizuál a rozpohybují festivalovou znělku, odkazují právě k tématice složitého vyjednávání osobní identity v nejistém a složitém společenském klimatu. „Někteří z nás jsou si více jistí svým místem, u některých z nás se tahle jistota v průběhu času mění – proto spolu otazníky a vykřičníky v naší letošní kampani svádí souboj, z jiného úhlu pohledu se však ukazuje, že bez ohledu na rozdílnost názoru jsme všichni obyvateli stejného místa, stejného vesmíru, stejného (jednoho) světa,“ vysvětlil autor vizuálu Matyáš Trnka.

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se ve Zlíně uskuteční od úterý 2. 4. do pátku 5. dubna. Další informace budou postupně zveřejněny na webu www.asociacedice.cz nebo na facebooku Jeden svět Zlín. V loňském roce zavítalo na festival více než 1 200 návštěvníků.