I v době uzavření nabízí krajská knihovna řadu online služeb

26.10.2020 09:46

ZLÍN - Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně je od 22. října uzavřena na základě usnesení vlády ČR, a to včetně automatu na vracení knih. Ale i v této době mohou čtenáři využít bohatou nabídku online služeb.

„V současné době nelze knihy vracet, ani objednávat. Veškeré výpůjčky budou čtenářům automaticky prodlouženy o dobu uzavření, po toto období nebudou generovány žádné upomínky. Prodlouženy budou také čekající rezervace,“ uvedla Gabriela Winklerová, projektová manažerka komunikace s veřejností krajské knihovny.

I z domova lze využít řadu služeb, které jsou dostupné online:

eVýpůjčky (kfbz.cz/evypujcky) – půjčování eKnih. Opět jsme navýšili maximální možný počet současně vypůjčených eKnih z 2 na 3.

Díla nedostupná na trhu – DNNT (kfbz.cz/dnnt). Tisíce digitalizovaných knih a dalších dokumentů nedostupných na trhu, vydaných před rokem 1989 a dosud autorsky chráněných.

Pressreader (kfbz.cz/press-reader) - tisíce aktuálních novin a časopisů z celého světa.

Naxos (kfbz.cz/naxos) -  hudební databáze převážně ale nejen klasické hudby.

Anopress  (kfbz.cz/anopress) - unikátní databáze českých médií.  

Ebsco (kfbz.cz/databaze#ebsco) - multioborová akademická databáze.

„Knihovna nabízí vypracování dokumentografických rešerší (kfbz.cz/reserse) na nejrůznější témata. I neregistrovaní čtenáři mohou využít přístup do digitální knihovny Kramerius (kfbz.cz/kramerius), která nabízí volně dostupné naskenované knihy a starší regionální noviny
a časopisy či na portál eBadatelna Zlínského kraje (ebadatelna.zlkraj.cz), obsahující digitalizované fondy sedmi paměťových institucí Zlínského kraje,“ přiblížila další služby  Gabriela Winklerová. 

Kompletní přehled online služeb knihovny je dostupný na kfbz.cz/online, obecný přehled online služeb i jiných českých knihoven pak na online.knihovny.cz.

„Čtenáři, kterým během doby uzavření propadne registrace, ji mohou zaplatit online, případně se lze online i zcela nově registrovat (kfbz.cz/registrace#registraceonline),“ vysvětlila Winklerová.

Aktuální informace o provozu knihovny jsou dostupné na webu knihovnykfbz.cz, případně na facebooku@zlinknihovna. K dispozici je čtenářům také chat na webu nebo telefonní linka na čísle 573 032 400.
Text a foto: Vlastimil Langer
Zdroj:
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně