Hulín přišel o možnost vkládat hotovost na bankovní pobočce, radnice hledá řešení

25.07.2020 11:28

HULÍN – Česká spořitelna zrušila pokladnu na pobočce v Hulíně. Radnice, občané a podnikatelé tak přišli o možnost zde ukládat peněžní hotovost na účty a musí s ní cestovat do jiných měst, nejčastěji do Kroměříže, což znamená velkou komplikaci. „Město Hulín proto požádalo Českou spořitelnu o instalaci bankomatu, který umožňuje i vklady hotovosti, jednání však byla neúspěšná. S žádostí o zřízení tohoto bankomatu se nyní obrátilo na Komerční banku?“ informoval Zdeněk Dvořák z hulínské radnice.

Zrušení pokladny, ke kterému došlo koncem června, zdůvodnila Česká spořitelna snahou provádět většinu finančních transakcí bezhotovostně, za co největšího omezení styku jejich zaměstnanců s hotovostí. 
„Probíhající pandemie koronaviru náš záměr jednoznačně potvrdila. S ohledem na zdraví nejen našich klientů, ale i našich zaměstnanců, a v souvislosti s doporučeními státních institucí vyplývá, že právě v této době je nezbytné, aby se styk s hotovostí co nejvíce omezil. A to z jednoho prostého důvodu - aby se tím zamezilo velkému riziku přenosu virů a bakterií,“ sdělila písemně hulínské radnici Veronika Horelicová z oddělení péče o klienty České spořitelny.

Podle radnice je uzavření pokladny komplikací, která značně snižuje komfort klientů České spořitelny v Hulíně, mezi které i město Hulín patří. „Velká část našich občanů pořád ještě řeší platby místních poplatků hotovostí přímo na pokladně na městském úřadě, teď v létě nám navíc k místním poplatkům přibyla ještě tržba z městského koupaliště. Dosud jsme mohli využívat pro odvedení hotovosti pokladnu zdejší pobočky České spořitelny, což už nyní nejde. Vybranou hotovost musíme vozit na pobočku do Kroměříže, a to minimálně dvakrát týdně. V době, kdy se snažíme šetřit náklady,nám tento postup připadá velmi nehospodárný,“ konstatovala Zuzana Balcárková, vedoucí Odboru finančního Městského úřadu v Hulíně.

Tržbu musí nyní převážet do Kroměříže i občané a také drobní podnikatelé z Hulína. Pro ně uzavření pokladny znamená další problém: v případě potřeby rozměnit větší bankovky s nimi musí do pobočky České pošty, která se, na rozdíl od České spořitelny, nachází mimo centrum města.

Vzhledem k potřebám občanů a samosprávy se radnice obrátila na vedení České spořitelny s žádostí, aby v Hulíně nechala instalovat bankomat, který umožňuje nejen výběr hotovosti, ale také její vklad. Žádost však byla zamítnuta, s odůvodněním, že při očekávaném počtu maximálně šesti vkladů za den se tato instalace bankovnímu domu nevyplatí.

Po této reakci se radnice obrátila s žádostí o instalaci vkladového bankomatu na Komerční banku. Ta má nyní v Hulíně pouze výběrní automat. „Vkladový bankomat by občané a zejména drobní podnikatelé jako náhradu této služby určitě využívali. Myslím si, že Hulín je poměrně velké město na to, aby ze strany některého z peněžních ústavů byla takováto triviální bankovní služba jeho občanům zajištěna. Věříme, že nám Komerční banka vyjde vstříc,“ prohlásil Roman Hoza, starosta města. 
Vlastimil Langer

Zdroj: Mú Hulín

Ilustrační foto: Vlastimil Langer