Hrad Malenovice slavnostně zahájí návštěvní sezónu

10.05.2019 09:34

MALENOVICE - Na sobotu 11. května od 10 do 16 hodin připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně akci (H)radovánky – slavnostní zahájení návštěvní sezóny na hradě s doprovodným programem pro děti i dospělé. K vidění budou také nové sezónní výstavy v hájence.

„Součástí prohlídky je i návštěva zoologické expozice Zvířata na Zemi a člověk nebo expozic Řemesla starých Malenovic a Dřevo, proutí, sláma. Novinkou sezóny je malá expozice „Hostinec našich pradědečků". Pro návštěvníky je kromě prohlídek hradu připraven také zábavný program. V 10 hodin vystoupí dětský pěvecký sbor Čamlíci  z 11. ZŠ, pro děti je po celý den  připravena vyšívací dílna, další dětské kratochvíle a zájemci si budou moci zastřílet z luku a kuše,“ pozvala na akci Silvie Lečíková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

V průběhu roku se na hradě konají i velké akce pro veřejnost, z nichž nejoblíbenější jsou během prázdnin noční prohlídky a nedělní dětské prohlídky nebo v září Řemesla na hradě. 

V přílehlé hájence se v sobotu ve 13 hodin uskuteční vernisáž výstavy Valašský krúžek Malenovice, která představí významný fenomén kulturního a společenského života Malenovic 2. poloviny 20. století.
„Návštěvníci mohou zde vidět také panelovou výstavu Vzpomínání bez vzdychání, která je věnovaná osobnosti PhDr. Karla Pavlištíka, etnografa Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a jednoho z autorů stálé expozice Dřevo, proutí, sláma,“ dodala Alena Babicová z 14|15 Baťova institutu.

Právě PhDr. Karlu Pavlištíkovi je také věnován jeden z mladých stromků, které Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vysadilo v předhradí. Jeho švestku doplňuje jabloň pro Ing. Jiřího Hanzelku a oskeruše pro Ing. Miroslava Zikmunda jako symbol dlouhověkosti.
Hrad Malenovice je významná památka ceněná především pro svou bohatou stavební historii. Založil ho v polovině 14. století moravský markrabě a bratr Karla IV. Jan Jindřich a nabízí částečně vybavené hradní interiéry, přístupná je i hradní věž.

Více informací naleznete na www.muzeum-zlin.cz.
Vlastimil Langer

Ilustrační foto: MJVM