Hodiny na kroměřížské radniční věži čeká důkladná oprava

19.04.2020 12:03

KROMĚŘÍŽ - Atypické hodiny na radniční věži, které tvoří dvojice ciferníků, hodinový nahoře a minutový dole, čeká oprava.
„Na čtyřstranné věži radnice na Velkém náměstí jsou celkem čtyři komplety ciferníků, které originálním způsobem ukazují čas. Oprava by měla zaručit nejen správný chod hodin, ale také vzhled odpovídající skutečnosti, že hodiny zdobí jednu z dominant Kroměříže,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

„Všechny čtyři komplety hodin projdou opravou skeletového ciferníku, součástí provedených prací bude také renovace ručkových soukolí, kompletního mechanismu rozvodu k ručičkám, renovace samotných ruček a aplikace zlacení čtyřiadvacetikarátovým zlatem na indexy číselníku a ozdobné prvky ručiček,“ upřesnil tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
Vše by mělo odpovídat původnímu provedení a vzhledu. V případě, že renovace nebude kvůli přílišné degradaci materiálu možná, bude materiál nahrazen novým, především u replik skruží ciferníků.

„Dodavatelem a zhotovitelem prací je Daniel Machač, hodinář z Rýmařova. Částka, kterou mu město za opravu hodin včetně demontáže, montáže a dopravy zaplatí, je 497 600 korun,“ dodala vedoucí radničního odboru regionálního rozvoje Simona Prečanová.
Město požádalo na renovaci hodin o dotaci z fondů na restaurování kulturních památek Zlínského kraje, zatím ale není známo, zda bude dotace přidělena a v jaké výši. Ciferníky jsou v havarijním stavu, proto je jejich renovace nezbytně nutná.  Práce by měly být dokončeny nejpozději v říjnu.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž