Historickou kašnu na Horním městě čeká oprava

25.04.2020 08:22

VSETÍN – Historická kašna na Horním náměstí se po osmi letech znovu dostane do rukou řemeslníků.

„Kašna patří k dominantám Horního náměstí již od roku 1615. Dosud posledních zásadních oprav se dočkala v roce 2013. Havarijní stav město Vsetín tehdy nechalo odstranit. Investice činila 798 298 korun, přičemž 300 tisíc pokryla dotace Zlínského kraje a 182 tisíc dotace Ministerstva kultury,“ informovala tisková mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

Již po ukončení prací odborníci upozorňovali, že pravidelně každých pět až sedm let bude potřeba další údržba. A poslední období jejich slova potvrdilo.
„V té části, která se nachází těsně nad hladinou, se permanentně drží vlhkost. Ve spojení s dalšími klimatickými vlivy kašnu poškodila, především pak její středový pilíř. S památkáři jsme se shodli na tom, že renovace je nezbytná,“ uvedl starosta Jiří Růžička s tím, že v loňském roce odborníci mapovali rozsah poškození. Letos na období květen až červenec je plánována oprava.
„Vyžádat by si měla zhruba půl milionu korun. Až polovinu z této částky by mohla pokrýt dotace z Programu na podporu stavební obnovy a restaurování kulturních památek a památek místního významu Zlínského kraje, o niž v nejbližších dnech budeme žádat,“ uzavřel Růžička.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Vsetín