Historická kašna na Horním náměstí se po osmi letech dočkala opravy

24.07.2020 15:52

VSETÍN - Kašna patří k dominantám Horního náměstí již od roku 1615. „Dosud posledními zásadními opravami prošla v roce 2013, kdy do odstranění havarijního stavu radnice investovala bezmála 800 tisíc korun. Z této částky pokryla 300 tisíc dotace Zlínského kraje a 182 tisíc dotace Ministerstva kultury,“ informovala tisková mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

Již po ukončení prací odborníci upozorňovali, že pravidelně každých pět až sedm let bude potřeba další údržba. A poslední období jejich slova potvrdilo. „V části, která se nachází těsně nad hladinou, se permanentně drží vlhkost. Ve spojení s dalšími klimatickými vlivy kašnu poškodila, především pak její středový pilíř. S památkáři jsme se shodli na tom, že renovace je nezbytná,“ uvedl starosta Jiří Růžička s tím, že v loňském roce odborníci mapovali rozsah poškození a na letošní rok naplánovali opravu.

Práce začaly v úvodních červnových dnech a trvaly zhruba měsíc. „Oprava si vyžádala necelého půl milionu korun. Až polovinu z této částky by ale mohla pokrýt dotace z Programu na podporu stavební obnovy a restaurování kulturních památek a památek místního významu Zlínského kraje, o niž jsme požádali,“ uzavřel Růžička.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Měú Vsetín