Herecké ceny si odnesl Platonov i Králova řeč

18.02.2018 15:07

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Na sobotním plese Slováckého divadla se rozdávaly ceny pro nejpopulárnější osobnosti a inscenace Slovácký Oskar a rovněž i trofeje odborné poroty Největší z pierotů. Informaci sdělil mluvčí divadla Josef Kubáník.

Nejoblíbenější herečkou loňského roku je podle diváků Petra Staňková, která zabodovala především hlavní rolí v inscenaci režisérky Anny Petrželkové Měsíc nad řekou. „Na začátku zkoušení jsem bojovala se studem, protože před tak velkou a těžkou rolí cítíte respekt. A i když se těšíte a chcete se uvolnit, tak máte prostě strach. Uvědomujete si, že jste v obležení zkušených a nadaných lidí a nechcete to zkazit,“ prozradila Petra Staňková. Jejím mužským protějškem se stal Pavel Hromádka, jenž u publika zabodoval coby koktavý král Bertie v Králově řeči režiséra Igora Stránského. „Na roli Bertieho pro mě byla nejzajímavější nejspíš jakási dvojpólnost – slabost i síla. Slabost daná drsným dětstvím, odtud koktání i jiné nemoci a taky téměř neexistující sebevědomí. A síla jakási vnitřní, která se v něm někde uvnitř i přesto vše stále vyskytovala – nevzdat to, nezahořknout,“ řekl herec, jenž byl za stejnou postavu před 14 dny nominován i na Cenu Thálie. Králova řeč se stala i divácky nejoblíbenější inscenací loňského roku.

Odborná porota se s diváky shodla na posledně jmenovaném titulu, z hereckých výkonů ocenila Tomáše Šulaje v titulní roli Platonova a Terezu Novotnou jako Annu Petrovnu Vojnicevovou ve stejné inscenaci režiséra Břetislava Rychlíka. „Platonov byl pro mě v podstatě protiúkol a jsem rád, že jsem se s takovou postavou mohl na jevišti potkat,“ uvedl oceněný herec. Pro jeho kolegyni byla Anna Petrovna Vojnicevová návratem na divadelní prkna z mateřské dovolené. “Učila jsem se zas zkombinovat divadlo s rodinou v plném nasazení. Během zkoušek jsem zkoušela zapomenout na to, co se děje doma a naopak. Moc mi to nešlo, měla jsem v hlavě solidní guláš. Ale jsem za tuto hereckou příležitost moc ráda,“ řekla Tereza Novotná.

„Poslední cenou, o níž rozhodli sami herci, byla Cena komediantů. Trofej si odnesly Juliána Kvíčalová a Markéta Šlejmarová za scénégrafii k pohádce režisérky Zoji Mikotové O Květušce, zahrádce a babici Zimici,“ dodal na závěr Josef Kubáník.
Vlastimil Langer
Petra Staňková, Pavel Hromádka, Tomáš Šulaj, Tereza Novotná. Foto: Jan Karásek