Hasiči v Jasence slavili 120. výročí své činnosti

17.07.2018 07:57

VSETÍN-JASENKA - Na pět set lidí se zúčastnilo oslav 120. výročí Sboru dobrovolných hasičů Jasenka. Na tři sta lidí si prohlédlo výstavu fotografií z historie jednotky, která se konala ve zbrojnici. Přijely i spřátelené sbory ze Vsetína, Semetína, Janové, Rokytnice, Liptálu, Ústí, Dušné, Lhoty u Vsetína, Růžďky, Hovězí a Jablůnky.
„Program hasiči zahájili v jedenáct hodin dopoledne na Moštárně slavnostní výroční schůzí. Poté se členové jednotky společně s muzikou, koňskými povozy, folkloristy, přáteli a příznivci vydali na slavnostní průvod Jasenkou,“ sdělila tisková mluvčí vsetínské radnice Alexandra Buršíková.
Ve dvě hodiny odpoledne zahájila místostarostka Simona Hlaváčová se starostou sboru Martinem Malým oslavy, poté následovala ukázka hasičské techniky, vyprošťování osob z havarovaného vozidla a hašení požáru, lidé si dále mohli poslechnout živou hudbu a zúčastnit se tomboly. Oslavy vyvrcholily ohňostrojem.
„Patří Vám náš obdiv a velké poděkování za činnost, kterou pro naše město děláte. 120 let představuje desítky tisíc odpracovaných hodin v dobrovolné činnosti, děkuji a přeji vám do dalších let hodně nadšených členů a příznivců, co nejméně výjezdů a ať se vám vaše poslání daří,“ uvedla v závěru zdravice místostarostka Simona Hlaváčová.
Sbor dobrovolných hasičů Jasenka má šedesát členů a během posledních deseti let zasahovat osmdesátkrát. Zodpovídá za mobilní krizový systém vsetínského městského úřadu.
„Například jsme pomáhali v roce 2010 při povodních v Kunovicích. Při požáru na Poschle o pět let později jsme řídili ubytovávání postižených v civilním krytu kulturního domu v Sychrově. A o rok později ve Vrběticích stavěli naši chlapi detonačně odstřelovací jámy při výbuchu muničního skladu,“ vyjmenoval akce posledních deseti let Martin Malý.
Technika jednotky prošla za posledních deset let kompletní obměnou. Stará Avie A 30 byla v roce 2013 nahrazena novým automobilem Ford Tranzit, který je určen k přepravě posádky a výzbroje pro zdolávání mimořádných událostí. Letos se podařilo hasičům doplnit vozový park o automobilovou cisternu CAS 16 Praga V3S. V roce 2014 přibyl do jednotky zcela nový přívěsný vozík značky Bobek, který umožňuje v rámci předurčenosti pro civilní ochranu dovoz většího množství materiálu a výzbroje.
Vlastimil Langer
Foto: www.mestovsetin.cz