Fotbalisté 1. FC Slovácko přišli podpořit dobrovolné dárce krve

08.02.2019 07:01

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Spolek Korunka Luhačovice zorganizoval v Hematologicko transfuzním oddělení Uherskohradišťské nemocnice další osvětovou akci zaměřenou na získávání bezplatných dárců krve.
„Hlavním tahákem čtvrtečního dopoledne byli fotbalisté zdejšího prvoligového klubu, kteří přítomným dárcům věnovali lístky na domácí utkání s celkem Karviné. Během ranních a dopoledních hodin přišlo darovat krev celkem 80 lidí, mezi nimi bylo 10 prvodárců. Pět lidí se pak zapsalo i do registru dárců kostní dřeně,“ sdělil tiskový mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

„Ve Zlínském kraji jsou dva prvoligové fotbalové celky a my jsme doposud dělali akce s každým zvlášť. Teď nás ale napadlo tyto kluby pro dobrou věc spojit. Fotbalisté nebo vedení mezi sebou žádný problém nemají, fanoušci obou týmů jsou ale velmi znepřátelení. Chtěli jsme proto dát příklad a ukázat, že když o něco jde, je možné bez problémů spolupracovat. Nejde nám vůbec o to, kolik lidí dnes přijde, ale o osvětu a o mladé lidi, které třeba podobná akce může k dárcovství krve přitáhnout,“ řekla Veronika Záhorská, ředitelka Korunky Luhačovice.

Za 1. FC Slovácko se v transfuzní stanici objevili obránci Petr Reinberk a Patrik Šimko. „Je to super akce, chtěli jsme tak vyzvat naše fanoušky, aby, tak jako skvěle fandí, přišli i darovat krev a podpořili dobrou věc. My sami, protože máme velmi brzy zápas se Zlínem a jsme v tréninku, darovat krev nemůžeme. Už jsme tady ale jednou na takovéto akci byli a tehdy jsme se dali zapsat do registru dárců kostní dřeně. Doufám ale, že mi i to darování krve jednou vyjde,“ řekl obránce Patrik Šimko.

„V poslední době tady proběhlo několik náborových akcí a my jsme rádi za každou příležitost, která význam dárců krve připomene a zviditelní. Náš registr dárců je sice velmi široký, ale i my potřebujeme, aby přicházeli noví, mladí lidé. Na druhou stranu ale, když dárci vidí takový nápor lidí, mohou tyto akce zájemce také trochu odradit. Proto bychom chtěli všechny požádat, aby nám zachovali přízeň a přišli v běžný odběrový den, kdy tady opravdu takové množství lidí nebývá,“ řekla Marta Černá, primářka Hematologicko transfúzního oddělení Uherskohradišťské nemocnice. 

Korunka Luhačovice ale v Uherskohradišťské nemocnici nezorganizovala jen osvětovou kampaň pro dárce krve, ale také přinesla na dětské oddělení dárky. „My jsme v loňském roce dostali od fotbalistů 1. FC Slovácko nějaké peníze, ke kterým jsme ještě přidali vlastní prostředky a nakoupili dětem na oddělení dárečky. Hračky, hry, stavebnice… No a když jsme tady teď byli všichni společně, tak jsme to dnes dětem předali. Chtěli bychom jim tím ten pobyt v nemocnici co nejvíc zpříjemnit,“ doplnila Veronika Záhorská.

Vlastimil Langer

Foto: Uherskohradišťská nemocnice