Festival Hudební Kroměříž přinese v létě bohatý program pro veřejnost

27.07.2020 08:33

KROMĚŘÍŽ - Společně s třetím ročníkem Letní hudební akademie dirigenta Tomáše Netopila proběhne v Kroměříži festival Hudební Kroměříž. „Od 14. srpna do 11. září nabídne široké veřejnosti setkání s hudbou – připraveny jsou koncerty a zajímavé přednášky. Novinkou letošního roku jsou benefiční koncerty.,“ informovala jeho mluvčí Kateřina Martykánová.
Festival klasické hudby Hudební Kroměříž se koná jako doprovodný program Letní hudební akademie. Spojí začínající talentované umělce se světoznámými interprety a milovníkům hudby přinese lahůdky z díla Beethovena, Vivaldiho, Zelenky, Mozarta, Biebera a dalších.
„Koncertovat budeme v překrásných kroměřížských interiérech,“ doplnil umělecký ředitel Tomáš Netopil a dodal, že celý doprovodný program bude ve znamení spolupráce, podpory a vzájemného propojení.
Festival zahájí 14. srpna benefiční komorní koncert S vůní baroka v rotundě Květné zahrady Kroměříž, na němž vystoupí mezzosopranistka Jarmila Balážová, sopranistka Tereza Maličkayová, Barbara Maria Willi (cembalo), Adam Plachetka (zpěv), Tomáš Netopil (housle), Vilém Veverka (hoboj), Pavel Nikl (viola) a další.
Se známými umělci a lektory hudební akademie bude 15. srpna besedovat Tomáš Netopil v kině Nadsklepí. Tématy budou nejen umění, hudební vzdělávání a práce s talentem, ale i pohled do zákulisí hudebního světa.
Další benefiční orchestrální koncert, Slavnostní koncert LHAK, hostí 16. srpna skleník Květné zahrady. Pod taktovkou Tomáše Netopila se představí sopranistky Kateřina Kněžíková a Tereza Maličkayová, Matteo Hager (housle), Ferdinand Pavel Slezák (housle) společně s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, a slovem provází Cyril Höschl.

Tohoto psychiatra a popularizátora vědy bude možné potkat i o den později, 17. srpna, v kině Nadsklepí na přednášce Gustav Mahler - psychodynamické souvislosti.
„Úspěšné absolventy mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž si mohou zájemci poslechnout na Závěrečném koncertu 18. srpna v kině Nadsklepí,“ dodala Kateřina Martykánová.

Vstupenky na benefiční koncerty, jejichž výtěžek bude věnovaný na podporu sociálních služeb ve Zlínském kraji, je možné si zakoupit či zarezervovat na www.hudebnikromeriz.cz.
Nad projektem Letní hudební akademie Kroměříž převzal záštitu ministr kultury Lubomír Zaorálek. Projekt se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury a Zlínského kraje

O Letní hudební akademii Kroměříž

Dirigent Tomáš Netopil v Kroměříži vystudoval základní uměleckou školu i konzervatoř. První ročník mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž inicioval v roce 2018. Ke spolupráci přizval vrcholné interprety klasické hudby, kteří coby lektoři předávají své zkušenosti nadějným mladým hudebníkům. Akademie je určena studentům konzervatoří, vysokých škol a mladým umělcům. LHAK v roce 2020 otevírá obory - sólová hra a zpěv, hudební management a akademie pro komorní smyčcová tělesa. Plánovaná orchestrální akademie ve spolupráci s Akademií klasické hudby letos proběhne v pozměněné podobě.

Letní hudební akademie Kroměříž kromě výjimečného uměleckého vedení studentům nabízí možnost setkávání a sdílení zkušeností vzájemně i s dalšími hosty, veřejné koncerty a laureátům pak účinkování s orchestrem filharmonie.

Zdroj a foto: Letní hudební akademie Kroměříž