Fanoušky kosmonautiky hvězdárna nezklame

21.11.2020 19:20

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Nesetkají se osobně, nýbrž v kyberprostoru. O tradiční akci však fanoušci vesmírných letů nepřijdou.
Zhruba půl století patří seminář s názvem Kosmonautika, raketová technika a kosmické technologie, pořádaný Hvězdárnou Valašské Meziříčí, mezi nejvýznamnější domácí oborové události roku. Setkání věnovaná aktuálnímu dění v kosmonautice, raketové technice a kosmických technologiích, přípravě a průběhu vesmírných projektů i výsledkům kosmického výzkumu nemají délkou své tradice v Česku obdobu. Každý rok se jich účastní zájemci z celé republiky, Slovenska a v posledních letech i z Polska.
Letos poprvé budou špičkoví odborníci přednášet v prázdném sále hvězdárny a publikum je bude sledovat doma přes internet. „Nechtěli jsme příznivce kosmonautiky zklamat. Seminář proběhne 27. a 28. listopadu v omezeném rozsahu, ale v souladu s opatřeními hygieniků. Páteční úvodní přednáška bude rovněž součástí celostátní Noci vědců 2020,“ sděluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Každý, kdo se k internetovým živým přenosům připojí, si bude moci poslechnout v pátek dvě a v sobotu tři přednášky. Pojednávat budou o 13 věcech, které zachránily posádku Apolla 13, kosmických sondách a jejich objevech v letech 2019–2020 a letošních novinkách v projektu Space X.
Úvodní i závěrečné vystoupení bude patřit tradičnímu přednášejícímu, Tomáši Přibylovi z Technického muzea v Brně. „Nejprve promluví na téma Kde jsme mohli být, kdyby... aneb Kosmická technika, která nedostala příležitost? Sobotní blok zakončí vyprávěním o lunárním programu sovětského raketového konstruktéra Volodymyra Čelomeje,“ doplňuje Lenža.
Informace o platformě s odkazem pro připojení na on-line přenos zveřejní valašskomeziříčská hvězdárna s dvoudenním předstihem na svých webových stránkách www.astrovm.cz, v sekci Aktuální program.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Hvězdárna Valašské Meziříčí