Fakulta technologická UTB pojala oslavy půlstoletí velkolepě

17.04.2019 10:11

ZLÍN – Přesně 50 let od svého založení, 15. dubna, uspořádala Fakulta technologická UTB galavečer. Během slavnostního programu byly připomenuty milníky její historie a za přínos škole oceněny vybrané osobnosti. Do Síně slávy byli uvedeni Petr Sáha, Petr Vavřín a Martin Zatloukal.

Před půl stoletím vznikla v tehdejším Gottwaldově první vysokoškolská instituce – Fakulta technologická jako součást Vysokého učení technického v Brně. Tím byl položen historický základ univerzitního vzdělávání v dnešním Zlínském kraji, jehož vyústěním bylo, o více než třicet let později, založení samostatné Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Na slavnostním galavečeru k oslavě tohoto výročí se v pondělí 15. dubna v Kongresovém centru ve Zlíně sešli nejen akademici, ale i studenti, významní absolventi a řada partnerů z akademické i komerční sféry. Na začátku programu je uvítali rektor UTB Vladimír Sedlařík a děkan fakulty Roman Čermák. Nejdříve netradičně, jako členové kapely The Polymers, která tematicky přivítala songem Come together. Pak zavzpomínali na své vlastní příběhy spjaté se studiem a prací na Fakultě technologické.

Padesátiletou historii a vývoj FT mapovala v průběhu večera videa, která se střídala s medailonky osobností, které byly následně uvedeny do fakultní Síně slávy. Oceněni byli prof. Ing. Petr Sáha, CSc., bývalý děkan FT a první rektor UTB, prof. Ing. Petr Vavřín, DrSc., bývalý rektor VUT v Brně a prof. Ing. Martin Zatloukal, Ph.D., DSc., pedagog FT a světová špička v reologii polymerů.

Dalších 21 osobností převzalo medaile za spoluvytváření Fakulty technologické.

O svém vztahu k fakultě v rámci Akademické čtvrthodinky promluvili další řečníci, např. politoložka a pedagožka Vladimíra Dvořáková, absolvent Martin Obadal a pedagog FT Jakub Huba.

Oslavy 50. výročí FT pokračrují dvoudenním vědeckým festivalem Zažij vědu určeným pro střední školy a širokou veřejnost a vyvrcholí největším srazem absolventů v dějinách Zlína, který plánují na 14. září.
Vlastimil Langer
Rektor UTB Vladimír Sedlařík a děkan fakulty Roman Čermák. Dole: Petr Sáha, Petrr Vavřín a Martin Zatloukal. Foto: Fakulta technologická.