Dopravní nehodovost v okrese Vsetín měla vloni stoupající tendenci

17.01.2019 08:17

VSETÍN - Počet dopravních nehod v roce 2018 oproti roku předcházejícímu stoupl. Zvýšil se i počet nehod s těžkým zraněním a výše celkové škody. Naopak klesl počet usmrcených osob a počet nehod s lehkým zraněním.

„Počet evidovaných nehod v okrese Vsetín několik let stále narůstá. V roce 2018 se vyšplhal na 944 a přišlo při nich o život osm osob, což je o jeden méně jak v roce 217. Přibylo ale dopravních nehod, kdy došlo k těžkému zranění, je jich 29. Lehká zranění utrpěli účastníci v 312 případech a to činí pokles o 26 případů. Narůstá i výše škody způsobené při dopravních nehodách, meziroční nárůst je téměř pět miliónů korun. Celková škoda přesáhla 61,5 miliónu korun. Dvě třetiny nehod se staly v obcích,“ informoval policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

Hlavní příčinou dopravních nehod nadále zůstává nesprávný způsob jízdy a to v 509 případech, nepřiměřená rychlost při 99 dopravních nehodách a v 74 případech nedání přednosti. Nejvíce nehoda to 698 způsobili řidiči motorových vozidel, řidiči nemotorových vozidel zavinili 59 nehod. Za loňský rok evidují policisté 168 nehod v důsledku srážky se zvěří.
„V 67 případech byl u viníka dopravní nehody zjištěn alkohol, ve 2dvou případech byl viník ovlivněn drogami. Z toho u 49 viníků byla zjištěna hladina alkoholu převyšující hodnotu 1,5 promile,“ vypočítal policista.

Výsledky dopravní nehodovosti opět ovlivnily letní měsíce. Nejsmutnějším byl loňský srpen, kdy vyhasly čtyři životy účastníků dopravních nehod během osmi dnů. První srpnový den zemřel motocyklista v obci Dolní Bečva, následující den podlehl zraněním cyklista, který měl kolizi na cyklostezce u Zubří. Havárii vozidla nepřežil 7. srpna řidič u Lešné a opět následující den podlehla zraněním způsobené srážkou s vozidlem chodkyně v obci Vidče.

Vlastimil Langer

Ilustrační foto: Policie ČR