Domov pro seniory Napajedla se dočká opravy podlah a valašskomeziříčské Centrum Áčko bezbariérových úprav

27.05.2020 16:32

ZLÍNSKÝ KRAJ – Dvě investiční akce v sociální oblasti schválili krajští radní. Jde o opravu podlah v Domově pro seniory Napajedla a vybudování bezbariérového přístupu a prostor ve valašskomeziříčském Centru Áčko.

„V napajedelském Domově pro seniory trpí podlahy na mnoha místech nerovnostmi, proto bude jejich povrch vyspraven a bude zde položena nová podlaha z PVC. Jedná se o chodby ve všech čtyřech nadzemních podlažích, dále dva pokoje a také prostory vrátnice. Nového povrchu se dočká také schodiště, které bude obloženo keramickými dlaždicemi,“ informoval hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Náklady jsou vyčísleny na 2,815 milionu korun. Akce bude realizována po odeznění pandemie koronaviru a rekonstrukci výtahu v budově, která by měla proběhnout na podzim. Dodavatele rekonstrukce výtahu, která přijde na 1,451 milionu korun, schválili rovněž krajští radní.

„Valašskomeziříčské Centrum Áčko poskytuje služby rodinám s dětmi s mentálním postižením, s poruchou autistického spektra či s ADHD. Tyto děti mívají často přidružená fyzická postižení a jsou odkázány na kompenzační pomůcky, především invalidní vozí,“ uvedla krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.
Proto je nutné umožnit jim bezbariérový vstup do zařízení, které sídlí v přízemí staré vily. Bude zde tedy nainstalována speciální plošina, upraven nájezd do budovy, rozšířeny zárubně a dveře v části přízemí a vznikne zde i bezbariérový sprchový kout a WC. Kromě toho bude přestavěn prostor bývalé kuchyně a vybudováno místo pro sociální rehabilitaci i tzv. zklidňující místnost.
„Veškeré tyto úpravy by měly být realizovány během druhé poloviny letošního roku, náklady dosáhnou 623 tisíc korun,“ informoval Libor Pecháček, vedoucí Odboru investic krajského úřadu.
Vlastimil Langer

Zdroj: Zlínský kraj
Ilustrační foto: Archiv KNZ