Dobrovolníci z ADRY loni věnovali potřebným více než 8 tisíc hodin svého času

12.02.2019 07:16

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Inciativu 135 občanů, kteří se v loňském roce podíleli na dobrovolnických činnostech centra ADRA ve Valašském Meziříčí, vítá místostarostka města Zdislava Odstrčilová.
Místní dobrovolnické centrum vzniklo již v roce 2005. V prvních letech se přitom zapojovalo zhruba 20-30 dobrovolníků. Pod hlavičkou dobrovolnického centra ADRA Valašské Meziříčí působí také dobrovolníci z Rožnova pod Radhoštěm, Choryně a Valašské Bystřice. V loňském roce docházeli do 18 různých organizací. Dohromady odpracovali 8 515 dobrovolnických hodin. „To je vysoké číslo. Jedno z vůbec nejvyšších v rámci všech dobrovolnických center v republice,“ uvedla Naďa Šímová, vedoucí valašskomeziříčské ADRY.

Více než třetina dobrovolníků jsou senioři. Právě oni patří mezi ty, kteří pomáhají už celé roky. „Berou to jako nedílnou součást svého života. Samozřejmě každoročně řada lidí také dobrovolnictví ukončuje. Například proto, že odmaturují, změní priority, přestěhují se. Naštěstí se nám je téměř vždy podaří nahradit. Každoročně mezi sebou vítáme zhruba dvacítku nováčků,“ dodala Šímová.

Posláním dobrovolníků je snaha o zmírnění důsledků nemoci, stáří či postižení. Dobrovolnické centrum dlouhodobě spolupracuje se sociálními a zdravotnickými organizacemi. I proto město Valašské Meziříčí v letošním roce poskytlo ADŘE přímou podporu ve výši 188 450 korun.

„Město Valašské Meziříčí velice podporuje podobné aktivity a jsme rádi, že je můžeme podpořit i finančně. Bez aktivních lidí, kteří jsou ochotni dát něco ze sebe druhým, se společnost neobejde,“ myslí si místostarostka města Zdislava Odstrčilová.
Vlastimil Langer