Do zlínského muzea za krysáky a jejich příběhy

11.07.2020 14:50

ZLÍN - „Daleko na Moravě, uprostřed valašského království, na malém smetišti nedaleko Vizovic žili dva krysáci, Hubert a Hodan. Bydleli v útulných zásuvkách starého šicího stroje s výhledem na vysavač.“ Těmito slovy začíná oblíbená kniha autora Jiřího Žáčka, na motivy televizního večerníčku Krysáci Cyrila Podolského a Martina Šinkovského, který se, ač patří k novodobým, těší velké oblibě nejen u dětí.
„Na motivy seriálu vznikla i putovní výstava, která o letošních prázdninách zavítala do Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně oa zájemci si jim mohou prohlédnout do 27. září,“ informovala Silvie Lečíková z muzea.

Na velké oblibě večerníčku mají nespornou zásluhu i hlasy Bolka Polívky a Jiřího Pechy, kteří hlavní hrdiny, krysáky Huberta a Hodana, namluvili. Nejen samotné příběhy, ale především vlídnost a důvtip postaviček předurčila úspěch seriálu nejen u dětí, ale i u dospělých. Na televizních obrazovkách se objevila jeho první řada poprvé v roce 2008 a vzápětí získala filmovou cenu Elsa, televizní obdobu Českých lvů.

„Návštěvníci uvidí ve zlínském muzeu trojrozměrné scény, respektive známá místa s typickými miniaturními rekvizitami z jednotlivých dílů večerníčku, a do nich zasazené seriálové postavičky Hodana, Huberta, Edy, Ludvíčka a dalších,“ dodala Petra Štrofová z 14|15 Baťova institutu.

Součástí doprovodného programu jsou i dětské dílny s názvem Filmová buřinka. Děti si na nich vyzkouší filmové kouzlo animace, díky němuž se nehybné předměty na filmovém plátně pohybují jako živé.
Dílničky se uskuteční v termínech 16. 7., 30. 7. a 20. 8. v časech 10.00-12.00 a 13.00-16.00 hodin (zájemcům doporučujeme rezervaci míst, více na webu muzea).

Vzhledem k tomu, že po dobu prázdnin nabízí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně volný vstup do svých výstav a expozic pro děti do 18 let, může se výstava Krysáci stát vítaným cílem rodinných výletů.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.