Do Zlína přijede legendární Spejbl, s návštěvníky festivalu oslaví své sté narozeniny

30.08.2020 10:44

ZLÍN - Na zlínský filmový festival přijede své kulaté narozeniny oslavit česká celebrita světového formátu. Hrdina stovek příběhů, ať už na jevišti, na plátnech kin, v televizi a rozhlasu, nebo v tištěné podobě.
„To je pan Josef Spejbl, jedna z hlavních hvězd pražského loutkového Divadla Spejbla a Hurvínka, který letos slaví neuvěřitelné sté narozeniny. Taťuldu spolu s Hurvínkem znají diváci po celém světě. Za dobu své existence procestovali 34 zemí a promluvili celkem ve 22 jazycích. Loutka Spejbla vznikala rok v plzeňské dílně řezbáře Karla Noska, jenž ji vyřezal podle návrhu Josefa Skupy údajně načrtnutém na hnědém balicím papíru, ten se však nedochoval,“ informovala tisková mluvčí festivalu Kateřina Martykánová.

„Přesné datum Spejblova debutu není známo, došlo k němu někdy na podzim roku 1920. Spejbl vystoupil jako partner oblíbeného plzeňského Kašpárka v přídavku dětského představení,“ vzpomíná Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka a dodává, že svou oblibu si však naplno upevnil až po boku svého syna Hurvínka, kterého povil jako šestiletý v roce 1926.

„Je to pro nás velká čest přivítat právě v rámci 60.výročí našeho festivalu ve Zlíně tak vzácnou hvězdu, která baví už několikátou generaci dětí i rodičů. A tomuto ušatému elegánovi přejeme k jeho narozeninám stále dostatek nadhledu a humoru,“ řekla výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.

Kromě kulatého výročí pana Spejbla si Divadlo Spejbla a Hurvínka v roce 2020 připomíná také 90 let od vzniku loutky Máničky a psa Žeryka a také 90 let od přechodu na divadelní profesionální dráhu. Divadlo S+H už 75 působí v Praze, z toho 25 let v Dejvicích.

Do Zlína zavítají Spejbl s Hurvínkem v závěru filmového festivalu.
Vlastimil Langer

Zdroj: Kateřina Martykánová
Foto:  Roman Janouschek