Do Valašského Meziříčí zavítá pochodeň míru

20.06.2019 10:48

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - V pátek 21. června proběhnou Valašským Meziříčí běžci Mírového běhu. Potkat je bude možné v 8:30 v areálu Základní školy Křižná. „Středoevropská trasa nejdelšího štafetového běhu letos vede přes Maďarsko, Slovensko, Polsko a jako každý rok i přes Českou republiku. Z Valašského Meziříčí se hořící pochodeň, kterou běžci nesou, vypraví zhruba v 9:15 do Poličné a dále do Zlína,“ informoval tiskový mluvčí meziříčské radnice Lukáš Martinek.

Tradice Mírového běhu sahá až do roku 1987. Jeho základy položil atlet, filozof a umělec Sri Chinmoy (1931-2007), který službě ideálům světového míru a harmonie věnoval celý svůj život. Svou životní filozofií, dílem a neúnavným úsilím inspiroval lidi nejrůznějších národů a kultur, za což obdržel mnohá mezinárodní ocenění. Mírový běh nepropaguje ani nepodporuje žádné konkrétní náboženství nebo politický názor. Snaží se podporovat svobodu, toleranci a porozumění ve společnosti.

„Tým nesoutěžního štafetového běhu s názvem Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run, se na své trase setkává se zastupiteli měst, dětmi ze škol a dalšími osobnostmi sportovního a společenského života. Jeho posláním je přispět k posilování atmosféry dobré vůle a pozitivních hodnot ve společnosti. Běhu se může zúčastnit každý. Každý může pochodeň poponést několik kroků nebo kilometrů. Můžete také přijít běžce povzbudit ve Valašském Meziříčí a vložit do pochodně své vlastní přání pro mír,“ vysvětlila mluvčí akce Abhejali Bernardová.

Česká část Mírového běhu se koná pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR Roberta Plagy a také několika slavných osobností, včetně Dany Zátopkové. Mezi významné osobnosti, které držely mírovou pochodeň, patří mimo jiné Václav Havel, Michail Gorbačov, Nelson Mandela, Matka Tereza, Papež František, Papež Jan Pavel II., Carl Lewis, Marek Eben, Pavel Šporcl a další.

Vlastimil Langer