Do přírody za léčivou vodou a Čertovým kamenem

25.10.2020 13:04

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upevňovat si zdraví v přírodě. Tento výlet mimo město směřujeme do Vizovických vrchů na trasu mezi Zlínem a Luhačovicemi.

Obec Provodov ve Vizovických vrších leží zhruba v polovině cesty mezi Zlínem a Luhačovicemi. Nacházejí se zde dvě zajímavá místa, která mohou být cílem výletu do přírody.

Východně od Provodova se vypíná strmý vrch Rýsov (536 m n. m.). Na jeho úbočí stojí pískovcové skalisko, nazývané Čertův kámen. Je rozbrázděno četnými rýhami, jsou v něm důlky, trhliny, kterým se říká čertovy pece či čertovy vidličky. Je to údajně místo, kde pekelník pojídal jalovice, ovce a drůbež, které kradl v okolí. Kdysi zde stávala středověká dřevěná pevnost.

Dalším možným cílem je poutní místo Malenisko. Vyvěrá zde pramen zázračné vody, která podle pověsti vyléčila zrak zdejší mlynářce. U pramene stojí prostý poutní kostelík Panny Marie Sněžné, jehož oltářní obraz má v ČR zcela neobvyklý motiv, zobrazuje kojící Pannu Marii. Součástí areálu je kaplička s pramenem vody a křížová cesta vedoucí vzhůru lesem.

Pro turisty je dobrou zprávou, že Zlín a Luhačovice spojuje žlutě značená turistická trasa vedoucí přes Provodov.

Ze Zlína doporučujeme vyjet autobusem MHD č. 32 na zastávku Kudlov – točna a po žlutě značené turistické trase se vydat do Provodova. Minimálně 45 minut chůze ušetříte, pokud vyjedete linkovým autobusem (autobusové nádraží Zlín, stanoviště 46, linka do Luhačovic) na zastávku, která se oficiálně jmenuje Kudlov – Myslivna, ale nikdo tomuto místu neřekne jinak než Pindula. Tímto spojem můžete jet až do Provodova-Maleniska a do Zlína jít zpět pěšky.

Trasa z Pinduly vede lesem k samotě Pod Klenčovem a odtud klesá do Provodova. Do Provodova přijdete kolem křížku u silnice vedoucí do Březůvek. Narazíte zde na zeleně značenou trasu naučné stezky „Pod Starým Světlovem“, která vede k již zmíněnému Čertovu kameni. Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/gesatukeku

K poutnímu místu Maleniska pokračujete po žlutě značené trase.    

Trasa ze Zlína-Kudlova na Maleniska je dlouhá 8 km, z Pinduly o 2,5 km méně. Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/gogedasude

Z Luhačovic vyrazíte do Provodova od pošty v centru města. Žlutě značená trasa je dlouhá 7 km. Prochází kolem pramenů Ottovka a Marie a zvolna stoupá lesem nad Pražskou čtvrtí a dále přes Řetechov a kolem poutnické studánky na úbočí kopce Brdo. Odtud se křížovou cestou schází do poutního areálu Maleniska. Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/fologegugu

Jak do Zlína, tak do Luhačovic jezdí z Provodova linkové autobusy, takže není obtížné naplánovat si cestu zpět. Nezapomeňte s sebou roušky.

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.
Foto: Archiv CCRVM a Z. Urbanovský. Ilustrační foto je z Klenčova.