Do Muzea luhačovického Zálesí za léčivými stromy

13.05.2019 11:10

LUHAČOVICE - V Muzeu luhačovického Zálesí mohou lidé až do 17. listopadu navštívit výstavu, která představuje na tři desítky našich původních i pěstovaných stromů a keřů využívaných v lidovém léčitelství i současné fytoterapii a stále populárnější gemmoterapii – léčbě pupeny. Návštěvníci se mohou těšit také na bohatý doprovodný program po celou dobu trvání výstavy.

„Výstava je věnovaná našim známým i méně známým dřevinám a jejich léčivým účinkům. Nabídne návštěvníkům možnost naučit se rozeznávat naše dřeviny a využívat jejich nejrůznější části pro své zdraví. Pro lepší orientaci návštěvníků jsou odborné texty doplněny perokresbami a fotografiemi jednotlivých druhů dřevin a detailů jejich částí, vystaveny jsou větvičky s pupeny, lisované listy a květy, ukázky dřeva, plodů i vzácná historická xylotéka (sbírka dřevin). Část výstavy je věnována domácímu zpracování. K vidění jsou tinktury, masti a další léčebné prostředky, ale také likéry a sirupy získávané ze stromů a keřů. Pro děti je k dispozici interaktivní lesní koutek,“ uvedla vedoucí muzea Blanka Petráková.

U příležitosti Mezinárodního dne muzeí a muzejní noci se v luhačovickém muzeu v pátek 17. května uskuteční doprovodný program pro veřejnost.

„Připraveny jsou ukázky květinových vazeb z jarní přírody a od 14 hodin dílna pro veřejnost s výrobou jarních ikeban. V 15 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka jarního lázeňského parku a v 19 hodin pak výstavy Léčivé stromy. Od 18 hodin se bude konat prezentace včelích produktů z včelařství U sv. Vendelína a o půl hodiny později také výrobků z březové mízy. Chybět nebude ani  beseda s botaničkou Petrou Hanákovou ve 20 hodin,“ představila doprovodný program Blanka Petráková.

Více informací k doprovodnému programu a výstavě naleznete na www.muzeum-zlin.cz nebo na facebooku Muzeum Luhačovice.
Vlastimil Langer