Diagnostika lávky pro pěší přes Moravu začne v únoru

24.01.2018 18:58

KROMĚŘÍŽ – Diagnostika lávky pro pěší přes řeku Moravu začne v sobotu 10. února. Obstará ji Vysoké učení v Brně (VUT), konkrétně odborníci z Ústavu betonových a zděných konstrukcí stavební fakulty. „Lávka je od 15. prosince 2017 zavřená kvůli kontrole, kterou starosta Jaroslav Němec nařídil poté, co se v Praze zřítila lávka postavená podobným způsobem,“ informoval tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
„Odborníci prověří schopnosti nosných lan přenášet tíhu konstrukce, odeberou vzorky betonu pro první laboratorní analýzy a postarají se o vodotěsné zapravení sondážních vývrtů,“ popsal starosta Němec. Práce by včetně vyhodnocení měly trvat zhruba měsíc. Pokud výsledky první etapy prací budou vyhovující, v plánu je další zkoumání lávky, tentokráte zespodu.
Podle Vlastimila Foltýna z radničního odboru služeb se předpokládá několik kontrolních vývrtů, jejich vodotěsné zapravení a chemické rozbory odebraných vzorků. „Průzkum bude poté vyhodnocen. Bude rozhodnuto o možnosti či nemožnosti otevřít lávku pro veřejnost a v případě potřeby také o tom, za jakých podmínek je možné lávku do provedení její rekonstrukce provozovat,“ dodal místostarosta Marek Šindler.
Náklady na diagnostiku dosáhnou téměř k 600 tisíc korun. Délka trvání prací záleží na klimatických podmínkách, za jakých budou moci odborníci z Ústavu betonových a zděných konstrukcí stavební fakulty VUT pracovat. „Bohužel, práce jinak nelze příliš urychlit - laboratorní analýzy si vyžádají čas. Prosíme proto občany o trpělivost. Lávka bude uzavřena ještě nejméně několik měsíců. Je to nezbytné pro zajištění bezpečného provozu,“ dodal Němec.
Mimořádnou kontrolu lávky inicioval poté, co se 2. prosince 2017 zřítila zmíněná lávka v Praze. Odborníci již lávku přes řeku Moravu geodeticky zaměřili a vizuálně prohlédli. Dělníci také opravili drobné trhlinky na jejím povrchu.
Lávka je pravidelně pod dohledem. Každoročně probíhají takzvané běžné kontroly, v delších intervalech hlavní prohlídky. Lávka jí naposledy prošla v roce 2014, další byla plánována na letošní rok. Událost v Praze ji urychlila.
Lávka byla postavena v roce 1984. Je dlouhá 76 metrů, délka nosné konstrukce lávky je 63 metrů. Lávka odolala při velkých povodních v roce 1997, kdy pouze přišla o zábradlí, které bylo tehdy odstraněno, aby nezachytávalo naplavené větve a stromy. Po záplavách bylo zábradlí instalováno zpět a lávka byla pečlivě zkontrolována. Přestála také povodně v letech 2006 a 2010, kdy ale také muselo být zábradlí odstraněno.

Vlastimil Langer

Foto: www.mesto-kromeriz.cz