Den pro růžovou stužku se ve Vsetíně zaměřil na prevenci rakoviny prsu už popáté

13.10.2019 07:01

VSETÍN - Na sto šedesát žen si v pátek 11. října dopoledne v poliklinice Vsetínské nemocnice vyzkoušelo samovyšetření prsu na modelu, vyslechlo potřebné rady či odpovědi na dotazy.

„Den pro růžovou stužkubyluž popáté zaměřený na prevenci nádorového onemocnění prsu. Kampaň vyhlásila společnost Kayaku Safety Systems Europe a.s. a Onko Duha Vsetín, kromě polikliniky se letáčky a drobné dárky rozdávaly také v Masarykově veřejné knihovně a na dalších místech Vsetína,“ informovala Lenka Plačková, PR manažerka Vsetínské nemocnice.

„Prevence u nádorového onemocnění prsu je velice důležitá, ročně je v České republice hlášeno na šest tisíc nově vzniklých případů. Každá žena by se o svá prsa měla starat, měla by si provádětsamovyšetření. Stačí jedenkrát měsíčně, palpací třemi prsty prohmátnout všechny kvadranty, včetně centrální části a samozřejmě by neměla zapomenout na podpaží, kde jsou spádové uzliny,“ uvedl Petr Rohlík, chirurg Vsetínské nemocnice, který operační výkony na prsou provádí.
„Pokud si žena nahmatá ložisko, tak je velikosti už alespoň patnáct milimetrů, což samozřejmě pro ni není úplně ideální situace. Proto byl v České republice vytvořen preventivní program vyšetřování prsu v mamografických centrech. Cílem je diagnostikovat nádor ve stavu nehmatné léze, kdy se jedná o velikosti pod jeden centimetr,“ vysvětlil chirurg.

V případě nálezu nádoru se odebere vzorek tkáně, aby bylo možné zjistit, jestli se jedná o zhoubný či nezhoubný útvar. „Následuje pohovor v mammární komisi, která rozhoduje, jaký typ operace se u ženy bude provádět, jednak na prsu, jednak ve spádových uzlinách. Pokud se nádor odoperuje včas, žena absolvuje onkologickou léčbu, dá se říci, že se může vrátit do běžného života naprosto zdravá. To, že onemocněla nádorovým onemocněním, neznamená, že by musela na onemocnění doplatit či dokonce zemřít,“ dodal Petr Rohlík.

Je-li ložisko malé, jednoznačně se dnes preferují takzvané záchovné operace prsu. „Žena vlastně přijde jen o část prsu, většinou je to kvadrant, ale může to být i menší oblast. Důležité je, aby byly zdravé okraje. To stejné provádíme na spádových uzlinách, kde vyhledáme první spádovou, takzvanou sentinelovou uzlinu, a pokud je negativní, nemusíme odstraňovat další uzliny,“ zhodnotil chirurg s tím, že pro karcinom prsu je operováno ve Vsetíně ročně zhruba sedmdesát žen.
Vlastimil Langer

Foto: Vsetínská nemocnice