Dárci si ve Vsetínské nemocnici vyzkoušeli masáž srdce i se speciální pomůckou

12.06.2020 07:14

VSETÍN - Poskytování první pomoci na modelu si vyzkoušeli dobrovolní dárci krve na Hematologicko-transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice. Oblíbená akce s Českým červeným křížem tentokrát oslovila šest nováčků (prvodárců), celkem darovalo krev 61 lidí. „Mohli si natrénovat záchranu života i s ‚andělem‘, specifickou pomůckou CardioFirst Angel, která zabezpečuje efektivní a správné provedení masáže srdce. Akce připomněla Světový den dárců krve, který každoročně připadá na 14. června,“ informovala mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

„Lidé často nevědí, jak postupovat při poskytování první pomoci, nemají zkušenost, bojí se, aby nemocnému ještě neublížili,“ komentovala Lenka Vítková z Českého červeného kříže Vsetín nejčastější obavy laiků z poskytování první pomoci. CardioFirst Angel může v potřebné situaci pomoci.
„Pomůcka podporuje rychlé, plynulé a dostatečně hluboké stlačování hrudníku při resuscitaci, ke správnému postupu navádí i grafika na pomůcce,“ uvedla Vítková. CardioFirst Angel se přiloží na hrudník, při správném provádění masáže vydá kliknutí, které záchrance ubezpečí, že postupuje správně.

Vsetínská nemocnice ve spolupráci s Českým červeným křížem tradičně pořádá řadu akcí, na kterých si zájemci mohou poskytování první pomoci prakticky otestovat. V rámci mimořádných opatření některé společné letošní akce odpadly, ať již se jednalo o Den zdraví v knihovně nebo oblíbený Den s nemocnicí, jehož program byl přeložen na příští rok. Příměstský tábor Malý záchranář se ale uskuteční, a to hned ve dvou turnusech. I na této akci Vsetínská nemocnice tradičně spolupracuje.

Tradiční je již také dlouholetá spolupráce v oblasti dárcovství, jak při oceňování dárců, tak při náboru dárců nových.
„Českému červenému kříži děkujeme za spolupráci a poděkování směřujeme ke všem dárcům, kteří v červnu oslavují svůj svátek, Světový den dárců krve. Těší nás jejich přízeň, podpořili nás i v době mimořádných opatření, přicházeli darovat krev, jak to jen bylo možné,“ řekla Jana Čandová z Hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice.  V květnu letošního roku zaznamenali zdravotníci 244 odběrů, což je o 34 více než v květnu loňského roku. Získávání nových dárců je důležité pro obnovu a omlazení registru, pomáhá zachraňovat lidské životy, obdobně jako dobrovolné dárcovství krevní plazmy, kterou je možné ve Vsetínské nemocnici darovat již tři roky.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Lenka Plačková, PR a marketing Vsetínské nemocnice