Dar Nadačního fondu Muži proti rakovině umožnil Uherskohradišťské nemocnici pořídit flexibilní cystoskop

03.11.2020 08:57

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Uherskohradišťská nemocnice má k dispozici nový flexibilní cystoskop, moderní přístroj umožňující stanovovat diagnózu a léčbu endoskopickou cestou v močové trubici a v močovém měchýři. „Jeho pořízení bylo možné díky finančnímu daru Nadačního fondu Muži proti rakovině ve výši 175 450 korun,“ informoval Zdeněk Dvořák, PR specialista nemocnic Zlínského kraje.

Zakoupený Flexibilní cystoskop OLYMPUS typ CYF-5 nahradil v urologickém operačním sále už dosluhující přístroj od stejného výrobce. „Doba jeho funkčnosti byla na konci a pro zachováníposkytované péče a zvýšení její kvality jsme potřebovali přístroj nový. Z hlediska kompatibility nejlépe stejné značky, což se nakonec podařilo. Moc nám pomohl dar od Nadačního fondu Muži proti rakovině, za který velmi děkujeme,“ prohlásil Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice.

Flexibilní cystoskop se využívá v rámci vyšetřovací metody s názvem cystoskopie, která lékaři umožňuje prohlédnout vnitřní povrch dutiny močového měchýře a močové trubice včetně úseku, který prochází prostatou. „Díky přístroji můžeme zároveň odebírat vzorky pro histologii a tím prokázat, zda je onemocnění tkáně zhoubné a popřípadě o jaký typ onemocnění se jedná,“ upřesnil Marek Heča, primář Urologického oddělení nemocnice v Uherském Hradišti.

Přístroj flexibilní cystoskop je využíván několikrát denně, během roku tak poslouží při stovkách vyšetření. Počet hospitalizovaných pacientů na oddělení urologie se ročně pohybuje kolem čísla 1200, operací zde provedou kolem 900. Na ošetřování pacientů se aktuálně podílí osm lékařů.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zdeněk Dvořák, PR specialista nemocnic Zlínského kraje