COVID-19 se v kraji daří zvládat, doprava se vrátí k běžnému provozu. senioři budou mít opět návštěvy

13.05.2020 15:36

ZLÍNSKÝ KRAJ – Aktuálně je ve Zlínském kraji 336 pozitivně testovaných případů nákazy COVID-19, za poslední týden přibylo v kraji pouze devět pozitivně testovaných.
„Situace je stabilizovaná v nemocnicích i v sociálních službách. Od 25. května začnou autobusy a vlaky jezdit podle standardních jízdních řádů a mohly by být povoleny návštěvy v domovech pro seniory,“ informovala včera tisková mluvčí Zlínského kraje Adéla Kousalová.

„Téměř dvě třetiny všech pozitivně testovaných pacientů ve Zlínském kraji se již vyléčily, což je velmi dobrá zpráva a je vidět, že nemoc je na ústupu. V Napajedlích, kde jsme museli kvůli rozšíření nákazy provést epidemiologická opatření, je momentálně 38 pozitivně testovaných lidí, z toho čtyři se už uzdravili. Pokud se v Napajedlích situace nezhorší, stávající opatření bude zřejmě Krajská hygienická stanice zmírňovat,“ sdělil Jiří Čunek.

Podle hejtmana školy zvládly nástup některých žáků a studentů zpět do školních lavic, k němuž došlo 11. května, bez problémů. „V tomto roce bude končit studium maturitní zkouškou 4 246 žáků a předpokládáme, že téměř všichni nastoupili ke konzultacím. Za ochranné a dezinfekční pomůcky do škol zřizovaných Zlínským krajem jsme dali cca jeden milion korun,“ řekl Jiří Čunek.

Od 25. května, kdy se do tříd nepovinně vrátí i žáci prvního stupně základních škol, na území Zlínského kraje začne platit standardní jízdní řád jak v linkových autobusech, tak i v drážní dopravě.

Hejtman Jiří Čunek potvrdil, že na konci května by mohlo dojít k povolení návštěv v domovech pro seniory a v dalších pobytových zařízeních sociálních služeb, ovšem za předpokladu, že představitelé státu ještě nerozhodnou jinak. Zatím platí stanovisko Vlády ČR, že v rámci plánu rozvolnění opatření návštěvy u klientů pobytových služeb péče by měly být možné od 25. května, samozřejmě za dodržení preventivních opatření.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlínský kraj