Cílem zlínských fotbalistů je udržet šesté místo v prvoligové tabulce

05.02.2019 17:35

ZLÍN – Udržet šesté místo v tabulce Fortuna ligy a tím si vysloužit účinkování v play off je cílem prvoligových fotbalistů FC Fastav Zlín pro nastávající jarní část sezony. V roce, kdy klub slaví 100 let svého vzniku, mohou ke kýženému úspěchu vykročit již v sobotu 9. února. Od 15 hodin se na domácím hřišti na Letné utkají v moravském derby se sousedním FC Slovácko. Očekává se boj jako řemen, protože Zlíňané na podzim vypráskali svého soupeře na jeho hřišti poměrem 4:0.
„Netajíme se tím, že bychom rádi získali do jarních bojů zkušeného stopera Jakuba Jugase, který momentálně nemá stálé místo v základní sestavě pražské Slavie. S vedením pražského klubu jsme ve stálém kontaktu a činíme vše pro to, aby se Jugas ve Zlíně objevil,“ sdělil sportovní ředitel FC Fastav Zdeněk Grygera.
Po tom, co klub opustili hráči Josip Balič, Lukáš Holík a Jean-David Beauguel, hledalo vedení klubu další posily. „Tříleté smlouvy jsme podepsali s vlastními odchovanci Martinem Cedidlou a Janem Hellebrandem, ze slovenské Trnavy přestoupil do Zlína Vakhtang Tchanturishvili, ze skotského Dundee brankář Matej Rakovan a z hostování v Mladé Boleslavi se vrátil Adnan Džafič,“ uvedl Zdeněk Grygera s tím, že není vyloučen příchod dalších dvou hráčů. Přestupní termín totiž končí až 22. února a kádr stále není uzavřen.
Před vstupem do jarní sezony mužstvo absolvovalo soustředění v Turecku. „Nebylo zde ideální počasí a museli jsme improvizovat. Výhodou bylo, že jsme mohli i v dešti trénovat kvalitně. Tréninkový proces jsme zvládli, ale je škoda, že jsme měli užší kádr, což se projevilo i v zápasech. Většinou hráči museli odehrát celé utkání. Soupeři měli stoupající tendenci,“ vyjádřil se k zimnímu soustředění trenér Roman Pivarník.
„V Turecku jsme sehráli tři přípravné zápasy včetně generálky. Skončila výsledkem 0:0 s ruským týmem Rubin Kazaň. Soustředění hodnotíme dobře. Byly tam nějaké zdravotní potíže, ale kádr je nachystaný na sobotní zápas se Slováckem,“ dodal Zdeněk Grygera.
O tom, kdo k úvodnímu zápasu jarního kola nastoupí, má trenér Pivarník jasno z 80 procent. „Mám ještě dva dny k tomu, abych se rozhodl. Počasí nebude pro diváky příliš atraktivní, očekávám však, že nás přijdou povzbudit a my je potěšíme výsledkem,“ slibuje zlínský lodivod.
Před utkáním se Slováckem varoval kapitán Fastavu Petr Jiráček. „Na Letnou přijede úplně jiné mužstvo, než s jakým jsme hráli na podzim v Uherském Hradišti. Slovácku se nedařilo, ale na konci podzimu už to bylo jiné Slovácko. Pomohla jim změna trenéra a jsou mnohem nebezpečnější vepředu. Rozhodně nás čeká těžší zápas, než jsme odehráli na podzim,“ upozornil Jiráček.
Zlíňanům budou citelně chybět Traoré a Beauguel, Jiráček si však myslí, že současný tým má hráče, kteří je mohou nahradit a dokázat, že na hřiště patří. „Víme, že hrajeme ve Zlíně, a když se daří, je o úspěšné hráče zájem,“ uvědomuje si zkušený středopolař.

Jarní sezona je pro zlínské fotbalisty o to významnější, že klub slaví 100 let svého vzniku. Kromě oslav, které by měl odstartovat 18. dubna galavečer v hotelu Baltaci, připravuje klub křest publikace a řadu sportovních akcí. „Možným dárkem zlínským fotbalistům může být převod fotbalového stadionu pod statutární město Zlín. Po poslední schůzce tomu vše nasvědčuje a tím se otevírá cesta i k možnostem jeho úprav,“ informoval ředitel klubu Leoš Gojš.

Text a foto: Vlastimil Langer