Chorvatské děti lyžovaly na Bílé, meziříčští školáci se mohou těšit k moři

10.01.2019 10:06

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Téměř osmdesát dětí ze ZŠ Josefa Růžičky z chorvatské Končenice lyžovalo v první polovině ledna v areálu na Bílé. Na oplátku zamíří děti z místní školy ZŠ Šafaříkova v létě k moři.

„Děti z Chorvatska na Valašsko dorazily z měst Končenice a Daruvar. Většina z nich rozumí dobře česky, protože v obou městech žije početná česká menšina. Spolupráce s Valašským Meziříčím začala před zhruba dvěma lety,“ informovala tiskový mluvčí meziříčské radnice Lukáš Martinek.

„Na jejich straně to mělo obrovský úspěch, protože v Chorvatsku není moc kde lyžovat. Nejbližší sjezdovku mají u Záhřebu, ale ta je vzhledem k umístění přeplněná. V loňském roce tady byly jen děti z české menšiny. Letos už jsme to rozšířili i o chorvatské děti. Proto přijely hned dva autobusy,“ uvedl Daniel Šulák, vedoucí oddělení rozvoje města s tím, že recipročně pojedou děti ze ZŠ Šafaříkova v létě na ostrov Pašman k moři.

„Když jsme tady byli loni, okolní kopce byly zelené. Pouze na sjezdovkách ležel umělý sníh. Přesto se děti během čtyř dní naučily lyžovat tak, aby se mohly spouštět z každé sjezdovky na Bílé. Letos už byl zájem větší, tak jsme přijeli ve dvou skupinách. Podmínky jsou vynikající,“ řekl Jaromir Vrabec, ředitel školy v Končenici. „Nevím o tom, že by jiné školy v Chorvatsku měly obdobný projekt školy lyžování,“ dodal ředitel.

Pro děti byl kromě lyžování připraven i zajímavý doprovodný program. Byly si zaplavat na krytém bazénu, zasportovali si v hale, mozkové závity procvičovaly po večerech v klubu deskových her Vrtule.

Končenice není jediným městem, se kterým Valašské Meziříčí na podobné bázi spolupracuje. „V únoru sem přijedou děti ze srbského Čačaku. Těch se ujme ZŠ Vyhlídka. Srbské děti už tady byly rovněž lyžovat loni, stejně tak naše děti byly u moře v městě Ulcinj,“ sdělila místostarostka města Yvona Wojaczková.

„Naším záměrem je všechna partnerská, ale i spolupracující města, která mají destinaci u moře, zkontaktovat s našimi školami a výměnné pobyty dětí podporovat. Oni na oplátku přijedou za sněhem. Už jsme tady měli děti ze Srbska, Chorvatska, v plánu je Bulharsko. Ve městě je pět základních škol a máme to nachystané tak, aby každá z nich měla svého partnera. Děti se vzájemně na aktivitách doprovázejí, takže vznikají vazby a přátelství,“ dodala místostarostka.

Vlastimil Langer

Foto: www.valasskemezirici.cz