Chirurg Pavel Stodůlka kandiduje do Senátu, zaměřit se chce nejen na zdravotnictví

20.08.2020 10:17

ZLÍN - Do Senátu kandiduje v letošních volbách ve zlínském obvodě číslo 78 i světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka. V případě zvolení se primárně zaměří na rozvoj zdravotnictví. Věnovat se chce i rozvoji regionu nebo podpoře inovací a nových technologií.
Pavel Stodůlka získal řadu světových prvenství, lékařských úspěchů i osobnostních a podnikatelských ocenění. Sám sebe ale považuje především za lékaře, který pomáhá lidem. V politikce je nováčkem, přesto věří, že by mohl v prvním kole voleb uspět.
„Nejsem a nikdy jsem nebyl členem žádné politické strany, kandiduji jako nestranný kandidát za Nezávislé. Vzhledem k tomu, že pracuji pro občany Zlínského kraje jako lékař už desítky let, lidé mě a moji práci znají. Dává mi smysl volit někoho, kdo má za sebou reálné výsledky a kdo nejde do politiky se jen zviditelnit nebo zbohatnout,“ řekl Pavel Stodůlka.
V případě, že by usedl do senátorského křesla, chce se zaměřit zejména na oblast zdravotnictví. „V poslední době a hlavně pak v období koronavirové krize jsem došel k rozhodnutí, že bych chtěl přispět k formování pravidel, kterými se řídí české zdravotnictví, a pomoci ve věcech, které dlouhodobě pálí české pacienty i zdravotníky. Cítím se na vrcholu sil a rád bych životní i odborné zkušenosti uplatnil i v Senátu,“ uvedl primář.
Zdravotnictví ale není jediná oblast, které by se chtěl věnovat. „Ve Zlíně bydlím a pracuji téměř 30 let a mám to tady rád. Vnímám pozitiva, jako je například vysoká bezpečnost nebo krásné okolí na Valašsku. Nicméně jsem denně v kontaktu s mnoha pacienty, a proto sleduji i celou řadu problémů, které trápí místní obyvatele. Od nedostatku bytů a jejich vysoké ceny přes dopravní problémy až po dostupnost kvalitního vzdělání nebo podporu podnikání a inovací,“ popsal Pavel Stodůlka.
Ve zlínském volebním okrsku se o post senátora uchází celkem sedm kandidátů. „S některými z protikandidátů se znám a věřím, že budeme v senátních volbách fér soupeři. Také věřím, že lidé budou volit dle toho, co kandidáti dlouhodobě pro lidi dělají, než podle toho, jak hlasitě jsou zrovna teď slyšet,“ uzavřel Pavel Stodůlka.
Voliči mohou vybírat z kandidátů navržených politickou stranou nebo z nezávislých. Pokud kandidát získá více než 50 procent hlasů, automaticky se stává senátorem. Pokud žádný z kandidátů nezíská přes polovinu hlasů, proběhne druhé kolo voleb. To je letos naplánováno na 9. a 10. října. Do druhého kola voleb do Senátu postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů z prvního kola.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Petra Ďurčíková, mediální konzultant