Cestovatelská legenda Miroslav Zikmund se 14. února dožije 100 let

09.02.2019 10:05

ZLÍN - Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které spravuje archív cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, připravuje na počest Miroslava Zikmunda několik akcí v průběhu celého roku 2019.

„Už na konci loňského roku vydal Klub H+Z kalendář na roky 2019/2020 s 25 fotografiemi z obou cest inženýrů Hanzelky a Zikmunda.  První akcí letošního roku bylo zahájení výstavy Miroslav Zikmund 100 let, která nabízí umělecká díla inspirovaná životem a dílem obou cestovatelů,“ uvedla Silvie Lečíková z Muzea jihovýchodní Moravy.

Ve spolupráci s radioamatérem Jiřím Králem z Ostravy bude v únoru aktivována radioamatérská značka OL100ZH. Na amatérských krátkovlnných pásmech se budou vysílat do celého světa informace o cestovatelích H+Z.
„V dubnu bude radioamatérské vysílání rozšířeno i na značku OL60ZH a bude se vysílat na originálním zařízení Jiřího Hanzelky přímo z Tatry 805, která absolvovala 2. cestu, a to z platformy 14|15 Baťova Institutu. Tímto způsobem muzeum připomene 60. výročí startu legendární dvojice na druhou cestu,“ přiblížila pracovnice muzea Magdalena Preiningerová.

Dalším doprovodným programem budou v rámci filmového festivalu přednášky, výstavy a projekce v MJVM Zlín, například projekt Zikmund100 mladých cestovatelů Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka z Plzně, kteří v roce 2018 projeli trasu asijské cesty H+Z. Ze svých cest pravidelně podávali zprávy jak do muzea, tak přímo panu Zikmundovi.

V červnu budou ve výstavních prostorách muzea instalovány vybrané práce účastníků X. ročníku fotosoutěže Co jsme viděli na svých cestách a ostatní přešli, kterou vyhlašuje pravidelně Klub H+Z.

„V pátek 15. února v 10 hodin zve Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně na tiskovou konferenci, kde budou chystané akce a projekty podrobně představeny společně s novými díly, která vznikla právě u příležitosti 100. narozenin Miroslava Zikmunda. Jedním z nich jsou i dvě nové poštovní známky České pošty. Tisková konference se uskuteční ve výstavě Miroslav Zikmund 100 let v prostorách krátkodobých výstav muzea,“ uzavřela Silvie Lečíková.

Kalendář H+Z. Foto: MJVM