Cenu města Zlína získá Eva Jiřičná

07.02.2019 11:25

ZLÍN – Světoznámá architektka a designérka Eva Jiřičná se stane držitelkou Ceny města Zlína za rok 2018. Získá ji za celoživotní dílo v oboru architektury a za celoživotní šíření dobrého jména svého rodiště, města Zlína.
„O udělení ceny rozhodli na svém dnešním zasedání zastupitelé města. V tajném hlasování získal návrh celkem 36 hlasů, tedy všech zúčastněných zastupitelů,“ informoval tiskový mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.
„Paní Evě Jiřičné k získání Ceny města Zlína moc blahopřeji. Jsem opravdu rád, že cenu získala rodačka ze Zlína, která je osobností celosvětového renomé. Pro naše město toho udělala hodně a já ji za to děkuji,“ vzkázal primátor Jiří Korec.
Eva Jiřičná se narodila 3. března 1939. Vystudovala obor architektury na ČVUT v Praze, potom AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. Od roku 1967 pracovala v pražském ÚBOKu (Ústav bytové a oděvní kultury).
V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, ale československé úřady jí zabránily v návratu po srpnové okupaci. Proslavila se díky interiérům londýnských a newyorských módních obchodů a butiků. Pro její stavby je charakteristické použití skla a betonu, je známá také díky návrhům skleněných schodů. V Londýně má architektonické studio a od roku 1999 s Petrem Vágnerem pražský ateliér AI Design.
Eva Jiřičná žije ve Velké Británii, často ale cestuje a to i do Zlína. Je nositelkou Řádu britského impéria a v roce 2011 převzala čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V roce 2013 obdržela ve Velké Británii cenu za mimořádný přínos postavení žen v architektuře nesoucí jméno britské architektky Jane Drewové.
Její práce je velmi významná i ve Zlíně. Například vzdělávací komplex Univerzity Tomáše Bati, který navrhla společně se svým pražským kolektivem, se stal Stavbou roku 2017 Zlínského kraje.
Cena města Zlína za rok 2018 bude udělena Evě Jiřičné 4. dubna.

Vlastimil Langer

Foto: www.zlin.eu