Cenu města pro Karla Kostku schválili vsetínští zastupitelé

09.05.2020 14:35

VSETÍN – Vsetínští zastupitelé se rozhodli udělit Cenu města Vsetína za rok 2019 Karlu Kostkovi. Výjimečného pedagoga, manažera a umělce vybrali z celkového počtu osmi osobností, které na zmíněné ocenění nominovali občané našeho města.

„Karel Kostka se celý profesní život věnuje výchově a vzdělávání. V roce 1991 založil ve Vsetíně střední podnikatelskou školu, pro kterou postupně vybudoval nové budovy i domov mládeže. Založil i soukromou mateřskou školu a zapojil se do projektů Evropského sociálního fondu Ženy a trh práce. V roce 2014 vyvrcholila jeho snaha o zřízení vysoké školy ve Vsetíně slavnostní imatrikulací prvních studentů fakulty společenských studií. Před dvěma lety otevřel Základní uměleckou školu Kostka?“ sdělil tisková mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

Za dlouholetou pedagogickou činnost vybrali představitelé Vsetína Karla Kostku mezi nejlepší pedagogy města roku 2019. Jeho manažerské schopnosti v roce 1995 ocenil místopředseda vlády a ministr financí Ivan Kočárník cenou Manažer roku 1994.

Karel Kostka se ale věnuje také umění. Pod pseudonymem Karel Cubeca vydává úspěšné historické romány a prosadil se i jako malíř. Navíc je považován za vůbec nejinteligentnějšího Čecha. Jako jednomu z mála lidí na světě mu bylo naměřeno IQ s hodnotou přesahující 200 – konkrétně 206.

„Karel Kostka postavil školu, která je známá v celé republice a kde se učí děti a mládež z širokého okolí. Napsal několik desítek knih a také jeho obrazy z něj dělají velkého malíře. Svou pečlivou prací proslavil Vsetín u nás i v zahraničí. Navzdory tomu, co vše dokázal, je přitom velice skromný a lidský,“ konstatoval starosta Jiří Růžička s tím, že termín slavnostního předání Ceny města Vsetína bude stanoven po dohodě s Karlem Kostkou a také v návaznosti na vývoj restriktivních opatření souvisejících s koronavirovou pandemií.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Vsetín