Cenu města má Vladimír Chmelař, Cenu starosty města společnost Retigo

09.11.2019 12:11

ROŽNOV p/RADHOŠTĚM - Významný představitel Tesly Rožnov pod Radhoštěm Vladislav Chmelař a společnost Retigo jsou držiteli Ceny města a Ceny starosty města. Obě ocenění předali zástupci vedení města držitelům na slavnostním galavečeru, který se ve čtvrtek 7. listopadu uskutečnil v klubu Vrátnice v budově bývalého ředitelství podniku Tesla v Rožnově pod Radhoštěm. Cenu starosty města si v roce 2017 odnesl Spolek rožnovských žen, v roce 2018 učitelka, trenérka a vedoucí sportovních tříd na ZŠ Videčská Ludmila Bayerová. Letos v červenci pak převzal cenu Jaromír Štrunc, tanečník, zpěvák, muzikant, scénárista a režisér. Na galavečeru v klubu Vrátnice jakožto další převzala Cenu starosty města rožnovská společnost Retigo, která vyrábí konvektomaty a zaměstnává přes 200 kmenových zaměstnanců. Společnost se loni stala Firmou roku 2018, což je ocenění v soutěži Hospodářských novin pro malé a střední podniky, do které se mohou přihlásit firmy s obratem do 1,5 mld Kč. „Jsme rádi, že Retigo prezentuje naše město takto skvělým způsobem. O jejich vysokém kreditu hovoří i fakt, že 80 procent produkce exportuje do celého světa a roční obrat firmy se pohybuje někde kolem půl miliardy. Jsme rádi, že můžeme právě firmě Retigo předat ocenění,“ řekl starosta Rožnova Radim Holiš. Cena města se letos udělovala potřetí. Historicky prvními držiteli se v roce 2017 stali spisovatel a publicista Richard Sobotka a akademický malíř Miloš Šimurda, o rok později pak manželé Petr a Helena Dobrovolní, dlouholetí vedoucí souboru Radhošť. Nyní obdržel ocenění na základě rozhodnutí zastupitelstva města Vladislav Chmelař, významný pracovník Tesly Rožnov pod Radhoštěm a mimo jiné i generální ředitel později vzniknuvšího podniku ON Semiconductor. „Jsem moc ráda, že jsme mohli ocenění předat právě panu Chmelařovi a tímto způsobem jsme si dnes večer i mohli připomenout historii Tesly jako takové, a to v roce 70. výročí od jejího založení,“ řekla místostarostka Rožnova Kristýna Kosová. „Přínos pana Chmelaře ve vývoji pro Rožnov tolik důležitého podniku Tesla, je skutečně významný a neoddiskutovatelný,“ dodal na adresu čerstvého držitele Ceny města starosta Radim Holiš. Vladislav Chmelař se plně zapojil také i do občanského života - 62x daroval krev. V roce 2012 inicioval a vydal publikaci „Sborník 1949 - 2012 Tesla Rožnov“. Je zákládajícím členem společnosti Sdružení pro rozvoj Soláně. Po roce 1990 se zasadil o vznik Společnosti „Polovodiče“ neboli Tesla Sezam. V roce 2014 Vladislav Chmelař inicioval k 65. výročí založení Tesly Rožnov výstavu „(NE)zapomenutá TESLA. Střípky z historie Tesly Rožnov pod Radhoštěm“.Je více než zřejmé, že se Tesla Rožnov za dobu své existence zásadním způsobem podílela na vzniku novodobé historie města Rožnova pod Radhoštěm ve všech oblastech lidské existence.

Rudolf Maňas

Foto: MěÚ Rožnov p/Radhoštěm