Cenu města dostane Alena Mornštajnová, Jitka Vahalíková a Jiří Mana in memoriam

24.12.2018 07:22

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Cenu města Valašské Meziříčí za rok 2018 dostane spisovatelka Alena Mornštajnová, sklářská výtvarnice Jitka Vahalíková a bývalý ředitel osvětlovacího skla Jiří Mana in memoriam. Rozhodli o tom zastupitelé. Slavnostní předání se uskuteční 17. ledna ve velkém sále Kulturního zařízení města v zámku Žerotínů.

Mgr. Alena Mornštajnová je česká spisovatelka a překladatelka. Vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Pracuje jako lektorka anglického jazyka a překladatelka beletrie. Napsala tři romány Slepá mapa, Hotýlek a Hana. Je také autorkou pohádky pro děti Strašidýlko Stráša. Napsala řadu povídek publikovaných v různých povídkových sbírkách, časopisech a magazínech. Autorka úzce spolupracuje s městskou knihovnou jako předsedkyně poroty pro hodnocení literární soutěže místních mladých autorů. Za velmi záslužnou lze hodnotit její mimořádnou aktivitu při tzv. autorských čteních a besedách se čtenáři. Uskutečnilo se jich po celé republice několik desítek, vždy se značným zájmem milovníků knih. V rámci těchto setkání vždy propaguje a prezentuje Valašské Meziříčí, kde ráda žije a tvoří a ke kterému se hrdě hlásí. Cenu města dostane za významnou propagaci a prezentaci města Valašského Meziříčí prostřednictvím své autorské tvorby.

Sklářská výtvarnice Jitka Vahalíková byla sklem zaujata již na Uměleckoprůmyslové sklářské škole v Kamenickém Šenově. Vystudovala pod vedením profesorů Lipoského a Zemka. Úspěšná maturitní diplomová práce ji otevřela ateliéry ve Františkodole u Světlé nad Sázavou a později v Poděbradech. V roce 1968 začala pracovat v podnikové prodejně Osvětlovací sklo n.p. Valašské Meziříčí. Práce byla pro ni zajímavá. Ale chyběla ji tvůrčí činnost. Ve skromných domácích podmínkách se vrací ke své původní profesi zušlechťování olovnatého křišťálu technikou rytí, broušení a pískování. Brzy se dostavují úspěchy. Vystavuje nejen v České republice, ale také v zahraničí. V letošním roce ji byla Střední průmyslovou školou sklářskou udělena Cena Krásenská stopa za rok 2018 za pedagogickou činnost ve sklářské škole a dlouholetou propagaci skla a města. Cenu města dostane za výjimečný přínos v uměleckém zpracování skla a šíření dobrého jména města Valašské Meziříčí doma i v zahraničí.

Ing. Jiří Mana, CSc. byl významnou osobností našeho města. Zastával funkci ředitele osvětlovacího skla. Zasadil se o rozvoj města - nové byty, školky, jesle a mnohé další.  Jeho práce byla oceněna i státním vyznamenáním. Díky jeho tvrdé práci a především úspěchům ve sklářském průmyslu bylo propagováno město Valašské Meziříčí nejen v naší republice, ale i v Evropě. Cenu města dostane jako morální ocenění celoživotní práce v oblasti sklářství a za výjimečný přínos v rozvoji města.

Renata Votrubová, tisková mluvčí meziříčské radnice