Budova na Hanáckém náměstí už patří státu

11.07.2020 15:38

KROMĚŘÍŽ - Budova v bývalých kasárnách na Hanáckém náměstí patří již Národnímu památkovému ústavu (NPÚ), který je příspěvkovou organizací státu. Zastupitelé Kroměříže schválili prodej budovy a okolních pozemků NPÚ v únoru za symbolickou cenu čtyři koruny. „Mám radost, že se převod podařilo dotáhnout do konce. Věřím, že NPÚ budovu opraví a naplní svůj záměr zřídit v ní sídlo pro dvě své organizační složky,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Převod budovy a pozemků byl již zaevidován v katastru nemovitostí. „Během července by měly být protokolárně předány novému majiteli,“ poznamenal vedoucí majetkoprávního oddělení Zdeněk Man.

Zájem státu o budovu na Hanáckém náměstí vyjádřil loni v listopadu při návštěvě Kroměříže i ministr kultury Lubomír Zaorálek. Podle záměru NPÚ by v budově po rekonstrukci byly kromě kanceláří, archivů a skladů i prostory pro depozitáře a konzervátorské dílny.
Podle Petra Šubíka, ředitele územní památkové správy NPÚ v Kroměříži, se počítá také se zřízením návštěvnického a informačního centra, ve kterém by NPÚ propagoval 27 hradů, zámků a dalších památek, které kroměřížské pracoviště na Moravě spravuje.

„Město pro budovu nemělo využití. Díky záměru NPÚ se letitý problém vyřeší. V budově by mělo pracovat více než sedm desítek zaměstnanců, Hanácké náměstí tak navíc ožije,“ sdělil Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.

Třípodlažní budovu Kroměříž získala od armády po jejím odchodu z města, posádka jej opustila v roce 2004. Město objekt chtělo nejprve přestavět na domov pro seniory, od záměru kvůli vysokým nákladům odstoupilo. Radnice se pak neúspěšně pokoušela budovu prodat, nepodařil se ani záměr na její přebudování na komunitní centrum, muzeum vojenství a zážitkový hostel.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Měú Kroměříž