Blíží se chřipkové období, lékaři doporučují preventivní očkování

10.01.2019 15:04

ZLÍN - Hygienici varují, že konec ledna a začátek února může znamenat období chřipkových epidemií. Na rozdíl od nachlazení je chřipka poměrně vážné, systémové onemocnění, které může vést k rozvoji závažných komplikací i u zdravých jedinců.

Chřipka je navíc vysoce nakažlivá. „Projeví se prudce stoupající vysokou teplotou až kolem 39 stupňů, dráždivým kašlem, bolestí hlavy, bolestí kloubů, svalů a výraznou únavou,“ upozornila praktická lékařka Krajské nemocnice T. Bati Monika Laštovková a dodala, že nemocný musí ležet a ještě dva až tři týdny se potýká se zvýšenou únavou.

Proti chřipce se lidé mohou chránit očkováním, což je možné stihnout ještě v tomto čase. „Po očkování se protilátky vytvoří asi za 14 dní, proto doporučuji očkovat nejpozději do dvou týdnů do očekávaného nástupu sezónního výskytu. Očkuje se jednou dávkou a vhodné je opakovat každý rok vzhledem ke každoročním změnám cirkulujících kmenů viru a relativně krátké době trvání imunity v porovnání s jinými druhy očkování. Loni se tady nejvíce vyskytovala chřipka typu B a měli jsme novou tetravalentní vakcínu, která byla z tohoto pohledu vhodnější než starší očkovací látky proti chřipce. Očkování sice neochrání na sto procent, ale pokud se člověk nakazí, má chřipka prokazatelně mírnější průběh – nižší horečky a kratší trvání, “ uvedla lékařka Laštovková.

V loňském roce začala ve Zlínském kraji chřipková epidemie koncem ledna. Podobné to může být i letos. „Předpokládáme nástup chřipkové epidemie na přelomu ledna a února. Momentálně evidujeme ve Zlínském kraji jeden závažný případ chřipky,“ dodala k tématu ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice ZK Jana Hošková.

Vlastimil Langer

Ilustrační foto: Archiv KNZ