Beseda odpoví na otázky ohledně pěstounství

17.03.2019 12:24

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Besedu pro lidi, kteří přemýšlejí, že by mohli do své rodiny přijmout opuštěné dítě, pořádá v úterý 26. března od 16 hodin v Rodinném centru Kaštánek orgán sociálně-právní ochrany dětí Městského úřadu Valašské Klobouky.

 „Na dotazy budou odpovídat psycholožka Markéta Šobáňová a sociální pracovnice Jana Surmařová,“ informovala tisková mluvčí kloboucké radniice Lenka Zvonková.
„Při besedě budeme společně otevřeně hovořit o všech stránkách náhradní rodinné péče. V naší praxi se mnohdy setkáváme s obtížným hledáním náhradních rodin pro opuštěné děti, a tak bychom chtěli nabídnout prostor pro diskusi s lidmi, kteří třeba o poslání pěstounů uvažují, ale zatím váhají,“ vyjádřila se Jana Surmařová, sociální pracovnice pro náhradní rodinnou péči. „Hledáme náhradní rodiče, kteří umí darovat lásku a pochopení, kteří jsou ochotní se vzdělávat a dále na sobě pracovat, kteří chtějí dát svému životu nový smysl,“ popsala.

„Opuštěné děti mají v dětských centrech vše materiální zajištěno, ale chybí jim stabilní pečující osoba, která by byla jen pro ně, ve dne i v noci, v okamžicích radostných i smutných, ve zdraví i v nemoci. Někdo, kdo by je připravil na život „tam venku“ a ke komu by se mohly v dospělosti vracet jako domů,“ dodala Jana Surmařová.

Jak potvrzuje, mnoho zájemců o pěstounství má zpočátku pochybnosti. „Je to přirozené, protože dobrým pěstounem se nikdo nenarodí. K pěstounství je třeba spousty energie a trpělivosti, ale také efektivní podpory s doprovázením,“ ujistila sociální pracovnice.

„Možná je kolem nás někdo, kdo díky svému přesvědčení zvažuje možnost stát se náhradním rodičem. Každého takového zájemce srdečně zveme a budeme rádi, pokud mu zprostředkujeme informace, jež mu v jeho rozhodování pomohou,“ pozvala Jana Surmařová a doplnila, že na besedě budou vítáni také další rodinní příslušníci, přátelé, stávající pěstouni i veřejnost. Hlídání dětí bude zajištěno.
Vlastimil Langer

Ilustrační foto: www.valasskeklobouky.cz