Astronomové z Valašského Meziříčí na cestách za publikem

16.07.2020 09:45

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Fryšták, Prostřední Bečva, hrady ve Štramberku nebo Starém Jičíně... To je jen několik ukázkových případů, kdy pracovníci valašskomeziříčské hvězdárny naloží dalekohledy s příslušenstvím a většinou o víkendech  zamíří za amatérskými zájemci o astronomii, aby jim zprostředkovali krásy noční oblohy.

„Děláme to tak už léta, vždy o letních prázdninách, v případě zájmu i v září a říjnu,“ řekl odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva. S kolegy používá při schůzkách s astronomií několik přenosných dalekohledů pro různé druhy pozorování. Součástí programu bývá poutavé vyprávění o aktuálním dění na obloze i o vesmíru obecně. Jedinou podmínkou je příznivé počasí a alespoň trochu jasné nebe.

„Je to pro nás příjemné rozptýlení, spojené s výletem na zajímavá místa,“ líčí Pečiva. Úchvatné zážitky si odnášejí také posluchači. Na většině míst si proto zvou astronomy každý rok, často i několikrát za sezonu. Zvláště zajímavé to bývá pro rodiny s dětmi. Pro nejmenší diváky je atraktivní pohled na velké planety Jupiter a Saturn. Když je potom přemůže spánek, povídáme si s dospělými o mlhovinách, hvězdokupách i samotné podstatě vesmíru,“ svěřil se Pečiva.

„Prázdninový kalendář je už sice plný, ale i v následujících dvou měsících se na obloze budou dít zajímavé věci, které astronomové mohou divákům přiblížit. Jejich návštěvu si lze objednat na telefonu 571 611 928 nebo e-mailu info@astrovm.cz. Více informací na www.astrovm.cz,“ dodal mluvčí hvězdárny Josef Beneš.
Vlastimil Langer
Zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí