Astronomové přijedou za dětmi do škol

18.10.2020 08:51

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Proč cestovat za astronomií, když astronomie může přijet za vámi? Tuto nabídku – v nynější koronavirové době zvláště zajímavou – adresuje valašskomeziříčská hvězdárna mateřským a základním školám.
„Děti a jejich učitelé k nám za poznáním a zážitky nemusejí mnohdy složitě cestovat a vystavovat se při tom riziku nákazy. Naložíme teleskop a další pomůcky a vypravíme se za nimi,“ řekl odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.        
Programy, jež hvězdárna pro děti z mateřinek a žáky prvního stupně základních škol připravila,  jsou rozmanité, a obvykle netrvají déle než hodinu. „Zahrnují pozorování Slunce dalekohledem, povídání o Slunci a jeho vztahu k Zemi a ostatním planetám, ale i vyprávění o krásách noční oblohy. Dětem ukážeme hvězdokupy a mlhoviny a vysvětlíme jejich barvy, tvary i názvy,“ doplnil Kraus. 
Kdo by se chtěl zaměřit na atmosféru, může si zahrát na meteorology. „Pracovníci hvězdárny dětem názorně vysvětlí základní jevy a pomohou jim vytvořit vlastní předpověď počasí. Naproti tomu pořad o Slunci, vzduchu a vodě nabízí jednoduché fyzikální pokusy, při nichž tančí rozinky, tečou plyny a světlo se láme místy až do ‚neviditelna‘. Další program odhaluje rozmanitost života na Zemi prostřednictvím živé i neživé přírody jednotlivých světadílů,“ přiblížil mluvčí hvězdárny Josef Beneš.
„Menším dětem na závěr vyprávíme Pohádku z noční oblohy. Dovědí se, jak se na oblohu dostala třeba souhvězdí Býka, Labutě a Delfína a jak se tam ocitla vánoční kometa,“ dodal Kraus. Návštěvu astronomů si lze objednat na telefonu 571 611 928 nebo na e-mailu info@astrovm.cz. Podrobnosti lze najít na www.astrovm.cz.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Hvězdárna Valašské Meziříčí